כספי פנסיה בפשיטת רגל

שאלת כספי פנסיה בפשיטת רגל מטרידה חייבים רבים השוקלים לפתוח בהליכי חדלות פירעון. כאשר אדם שוקל האם לפשוט רגל, כלומר האם לפתוח בהליך חדלות פירעון עליו לעשות את כל השיקולים וגם השאלה הזו עומדת על הפרק. במאמר זה נדבר על כספי הפנסיה שלכם בהליך פשיטת רגל, אך אין לראות בו תחליף לייעוץ פרטני באמצעות עורך דין פשיטת רגל.

כאשר אדם אינו יכול לפרוע את חובותיו, אחת האפשרויות העומדות בפניו היא הגשת בקשה לחדלות פירעון. במסגרת ההליך יתבצע תהליך של כינוס נכסי החייב לצורך מימושם ותשלום החובות. אך ישנם נכסים מסוימים שעשויים להיות בעייתיים, כמו למשל כספי הפנסיה, אך גם אחרים כמו דירת מגורים בעת חדלות פירעון.

ברמת העיקרון אנו יכולים להגיד כי כספי הפנסיה שנצברו, אך לא הגיע מועד פרעונים, הם מוגנים. אך כספי פנסיה וקופות גמל עשויים להיות ממושים במסגרת הליך כינוס הנכסים בכפוף לתנאים מסוימים.

כספי פנסיה בפשיטת רגל
כספי פנסיה בפשיטת רגל

כספי פנסיה בפשיטת רגל

כאשר מתחיל הליך חדלות הפירעון נעצרים כל הליכי הגבייה שנפתחו נגד החייב, למעט הליכים פליליים, ונכסיו עוברים לניהולו של כונס הנכסים הרשמי. מתבצע כאן תהליך שבו הממונה מתחיל לרכז את כל החובות וגם עורך חקירה על כל הנכסים העומדים לרשותו של החייב; לבסוף הם צפויים לשמש לצורך תשלום חובותיו.

נכסים מסוימים נחשבים למוגנים. ברמת העיקרון כל הנכסים מיועדים למכירה ופירוק לצורך תשלום החובות, מלבד נכסים שעוברם ישנה הוראה מפורשת אחרת.

הנכסים הנחשבים למוגנים ולא ימומשו כוללים כלי בית, תשמישי קדושה, בגדים, מצעים, צורכי מזון, טלפונים ניידים ונייחים, מחשבים, חיות מחמד, ומכונות כביסה. כמו כן נכסים הדרושים לצורך פרנסת החייב לא ימומשו. אך גם עבור הנכסים המוגנים החוק קובע סכום מקסימלי המוגן ממימוש.

בכל הנוגע לקופות גמל ו כספי פנסיה בפשיטת רגל המצב מורכב ותלוי במידה רבה בשיקולי בית המשפט והנסיבות. כאשר מדובר בקרן פנסיה המבטיחה תשלום קצבה חודשית בעתיד ומועד פירעונה עוד לא הגיע, אין אפשרות לממש את הכספים שנצברו בה.

כאשר תאריך פירעון כספי הפנסיה כבר חלף, או כאשר מדובר בפדיון חד פעמי ולא קצבה חודשית, ניתן לממש אותם. אך גם במקרה זה אין מדובר בהחלטה שרירותית. הנאמן רשאי להגיש בקשה למימוש הכספים, אך הדבר דורש את אישור בית המשפט.

פשיטת רגל בימינו שמה את הדגש על שיקום חייו הכלכליים של החייב, מסיבה זו גם החוק וגם בית המשפט מגלים רמה גבוהה של התחשבות בחייב. פגיעה בפרנסתו ובעתידו הכלכלי בתקופת הגמלאות אינה משרתת את מטרות החוק. זוהי הסיבה מדוע כספים אלו אינם ממומשים בצורה שרירותית, אלא בכפוף לאישור בית המשפט. בית המשפט מבצע שיקולים עניינים וכבר היו מקרים בהם בית המשפט אישר את מימוש כספי הפנסיה, דחה או אישר באופן חלקי. כאן גם באה לידי ביטוי החשיבות של עורך דין פשיטת רגל אשר יכול להציג לבית המשפט את הנימוקים הנכונים שימנעו פגיעה בכספי הפנסיה שלכם.

לפשוט רגל

לפשוט רגל

לפשוט רגל, כלומר לפתוח בהליך חדלות פירעון הוא הליך משמעותי ובעל השלכות רבות. עורכי דין רבים נוהגים להתייחס לאפשרות של הכרזה על פשיטת רגל בתור מוצא אחרון.

בטרם מקבלים את ההחלטה יש להבין את מטרת החוק. החוק נועד לסייע לחייבים לשקם את חייהם הכלכליים, אך הוא אינו דרך להתחמקות מחובות. לכן בתי המשפט בוחנים גם את אופן היווצרות החובות ואת כל דרך התנהלותו של החייב. יתר על כן, הציפייה של החייב בעת כניסתו להליך היא לקבל הפטר חובות. אך כאן עלינו לזכור כי לא כל חוב מתאים לקבלת הפטר, ולכן יתכן כי הליך חדלות פירעון עדיין יותיר אחריו חובות.
ההליך עצמו גם מביא איתו הגבלות שונות על החייב, אך גם הגנות כמו עצירת הליכי הגבייה. בשורה התחתונה ישנה מערכת מורכבת של שיקולים כאשר מחליטים האם לפשוט רגל, ולכן תמיד כדאי להתייעץ עם עורך דין חדלות פירעון ולבדוק את כל המשמעויות וההשלכות של ההליך.

הליך פשיטת רגל הוא לא האפשרות היחידה העומדת בפני החייבים. כאמור, אנו עורכי הדין רואים זאת כמוצא אחרון ולכן אנו ממליצים לבדוק את האפשרות של הליכים משפטיים אחרים. לעתים ניתן להגיע להסדר נושים ללא צורך בהכרזה על חדלות פירעון. כמו כן לפעמים ניתן לפתור את הבעיה באמצעות איחוד תיקים בהוצאה לפועל.

כל חייב מביא איתו נסיבות שונות ולכן חשוב לבדוק את האפשרויות ואסטרטגיית הפעולה באמצעות עורך דין העוסק בנושא – עורך דין פשיטת רגל.

רוצים לדעת עוד על כספי פנסיה בפשיטת רגל, פנו אל משרדינו ונשמח להעניק לכם ייעוץ אישי. אתם מוזמנים ליצור קשר גם באמצעות הפייסבוק.

 

לפשוט רגל
[seerox_wpdki_dyn_keywords default="עורך דין חובות עופר מצליח"]

עו"ד עופר מצליח

עו"ד עופר מצליח, בוגר משפטים LL.B של המסלול האקדמי המכללה למנהל ומגשר מוסמך. טיפל במאות תיקי חדלות פירעון - פשיטת רגל והוביל חייבים רבים להפטר מחובות.

5/5
יצירת קשר

מאמרים

יצירת קשר