עיקול משכורת

במסגרת הליכי הגבייה של ההוצאה לפועל, החוק מתיר עיקול משכורת. זהו הליך שנועד להפעיל לחץ על החייבים ולאלץ אותם לשלם את החוב. וזהו אינו הכלי היחידי העומד לרשות ההוצאה לפועל – יתכן גם עיקול חשבון בנק, צו עיכוב יציאה מהארץ ועוד.

במאמר זה עורך דין הוצאה לפעול מסביר על הנסיבות והאופן בו מתבצע עיקול משכורת וכיצד מגישים בקשה לביטול עיקול משכורת.

עיקול משכורות

החוק אמנם מתיר להוצאה לפעול לעקל משכורות, אך הוא מטיל הגבלות מסוימות. לא ניתן לעקל את מלוא המשכורת של החייב, סכום מסוים תמיד יישאר עבורו. המקרה היחידי שבו ניתן לעקל את כל השכר הוא במקרה של חוב מזונות.

האיסור על עיקול מלוא השכר תקף גם לגבי הליכי חדלות פירעון. בהליכים אלו נקבע לחייב צו תשלומים, אך לא ניתן לקבוע צו תשלומים בגובה מלוא השכר; דבר השווה ערך לעיקול משוכרת מלא.

חישוב החלק שאותו ניתן לעקל נקבע בהתאם למצבו המשפחתי, באופן דומה לחישוב גמלת הבטחת הכנסה בטבלאות הביטוח הלאומי.

להלן הטבלה, מעודכנת לשנת 2022

מצב משפחתי

הסכום שצריך להישאר בידי העובד

הסכום שיש להשאיר בידי העובד בשכר יומי

יחיד/ה

₪2,254₪90.15

שני בני זוג

₪3,381₪135.23

בני זוג עם ילד

₪3,922₪156.86

בני זוג עם 2 ילדים ומעלה

₪4,462₪178.5

הורה עצמאי  + ילד

₪3,686₪147.46

הורה עצמאי + 2 ילדים ומעלה

₪4,588₪183.52

 

במידה והסכומים הנקובים בטבלה גבוהים מ 80% משכר הנטו של העובד, יישארו בידי העובד 80% משכר הנטו (לאחר ניכוי מס הכנסה, ביטוח לאומי, מס בריאות וניכויים אחרים).

עורך דין ביטול הגבלה

בקשה לביטול עיקול משכורת

באילו מקרים ניתן לעקל משכורת?

עיקול משכורת של חייב הוא צעד חזק אותו ניתן לבצע רק בנסיבות מסוימות. למשל כאשר ישנו חוב בהוצאה לפועל, ובמסגרת החוב נקבע הסדר צו תשלומים – במידה והחייב אינו עומד בתנאי ההסדר ההוצאה לפועל יכולה להטיל עיקולים הכוללים גם עיקול משכורת.
במידה וישנו חוב ולא נעשה שום צעד להסדרתו, ועולה החשד כי החייב הוא בעל אמצעים המתחמק מתשלום חובו, ההוצאה לפועל רשאית לאשר בקשה לעיקול משכורת. במקרים אלו החייב מקבל התראה להסדרת החוב בטרם המשכורת תעוקל.

אם קיבלתם התראה לפני נקיטת הליכים, אל תחכו לעיקול בשביל לפנות אל עורך דין ביטול הגבלה. חשוב לפנות אל עורך דין כבר עכשיו, הוא יכול לסייע לכם בהסדרת החוב.

בעיקרון יש להגיש בקשה באמצעות טופס 214, ובו לפרט את הטיעונים המצדיקים את ביטול העיקול. אך לא תמיד בידי החייב ישנם טיעונים חזקים לביטול העיקול. ההמלצה שלנו היא להגיש בקשה לעיכוב ההליך, ולנצל את הזמן לצורך הסדרת החוב באמצעות איחוד תיקים או הסדר נושים.

עיקול משכורת

ביטול עיקול משכורת

את הבקשה לביטול העיקול יכולים להגיש חייבים, וגם זוכים. למשל במקרה שהזוכים הגיעו להסדר עם החייב הם יבטלו את הבקשה.

הדרך הקלה ביותר לביטול העיקול היא תשלום החוב, דבר המביא להסרה מיידית של העיקול וללא צורך בהגשת בקשה מיוחדת.

אם אין באפשרותכם לשלם את החוב, פנו אל עורך דין ביטול הגבלה לצורך מציאת פתרון. דוגמה לפתרון אפשרי יכולה להיות הגשת בקשה לפריסת החוב לתשלומים יחדיו עם הבקשה לביטול העיקול.

את הבקשה עצמה מגישים באמצעות טופס 214 – בקשה לביטול/עיכוב/חידוש הליכים והגבלות. ניתן להגיש את הבקשה באמצעות אזור אישי הוצאה לפועל. יש לצרף פירוט חשבון עובר ושב משלושת החודשים האחרונים, מספר ההליך ופרטי המעסיק.

במקרה וישנה פסיקת בית משפט המורה על ביטול העיקול יש לצרף אותה לבקשה.
כאשר הזוכים מגישים את הבקשה היא תאושר באופן אוטומטי.

כמה מילים על חובתו של המעסיק

כאשר המעסיק מקבל צו עיקול, חובתו החוקית היא למלא אחר הצו. יש להגיב לצו, ניתן לעשות זאת בצורה מקוונת, ולהעביר את הכספים המעוקלים ללשכת ההוצאה לפועל בכפוף לכל המגבלות על גובה העיקול.

במידה והעיקול בוטל, על החייב לפנות אל ההוצאה לפועל ולדרוש אישור על ביטול העיקול. כיום גם פעולה זו ניתנת לביצוע בצורה מקוונת. את האישור יש למסור למעסיק.

בקשה לביטול עיקול משכורת

עורך דין ביטול הגבלה

עיקולים בהוצאה לפועל הם רק חלק מהתמונה הגדולה. בתמונה המלאה מדובר בהתמודדות עם חובות הוצאה לפועל, דבר אשר דורש במקרים מסוימים חשיבה אסטרטגית ורקימת תכנית ליציאה מהחובות. זה לא רק עורך דין ביטול הגבלה, אלא עורך דין לענייני הוצאה לפועל אשר יכול לסייע לכם בכל ההתנהלות מול ההוצאה לפועל או הנושים, מתוך מטרה להסדיר את החוב כולו.

עורך דין חובות יכול לסייע לכם בכלים משפטיים שונים על מנת להגיע להסדרת החוב. למשל פריסת החוב לתשלומים, איחוד תיקים ועד הגשת בקשה לפשיטת רגל. עורך הדין יעניק לכם ייעוץ לצורך מציאת הפתרון האופטימלי, וליווי מלא בכל ההתנהלות מול ההוצאה לפועל ו/או ניהול משא ומתן מול הנושים.

הוראות הגעה למשרדינו תוכלו למצוא בגוגל מפות

בקשה לביטול עיקול משכורת
"עורך

עו"ד עופר מצליח

עו"ד עופר מצליח, בוגר משפטים LL.B של המסלול האקדמי המכללה למנהל ומגשר מוסמך. טיפל במאות תיקי חדלות פירעון - פשיטת רגל והוביל חייבים רבים להפטר מחובות.

5/5
יצירת קשר
לינוי טל
לינוי טל
30/07/2023
עורך דין מקצועי, בעל ידע עצום, מגיב במהירות, סובלני, טוב לב, אמין, חותר להצלחה, לא תצטערו אם תקחו את שירותיו!!
א.
א.
23/07/2023
עופר מצליח עורך דין מקצועי,אמין,סובלני,חושב מחוץ לקופסה. זמין אליך כל היום. ועושה את העבודה על הצד הטוב ביותר. בדיוק מה שהייתי צריך. יש לו ידע רב בנושאים בהם הוא מייצג,לרבות לשון הרע. הוצאה לפועל ועוד. אני חייב לו המון תודה.
טליה בר
טליה בר
03/07/2023
התקשרתי לעו"ד עופר מצליח לקבל יעוץ ראשוני בטלפון והתרשמתי מאוד מהגישה, מהידע והמקצועיות. הבין מהר מאוד את הבעיה ונתן פתרונות מצוינים, ברורים ופרקטיים. תודה רבה עו"ד עופר על היחס, הסבלנות והאכפתיות בעת צרה. לא נעים להגיע לסיטואציות כאלה בחיים, אבל לפעמים אין ברירה ומזל שיש את עו"ד עופר שם. תודה רבה, הלוואי שלא אזדקק יותר לשירותך, אבל במידה וכן, אני יודעת שיש לאן לפנות.
יוסי בנישו
יוסי בנישו
25/06/2023
עופר אדם מאד נחמד ואמין מדבר בגובה העיניים מקצועי ביותר ואפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות, לי אישית עזר מאד בהליך קבלת ההפטר ממליץ מאד
yogev H
yogev H
17/05/2023
אלוף! שירות ומענה עשר מעשר, טיפל לי בתיק לא פשוט בחודש אחד סגר את הכל על המינימום האפשרי. בקיצור מקצוען.
Bar Cohen
Bar Cohen
10/04/2023
עורך דין מצויין מלווה ועוזר בדרכי נועם, מרגיע ומסייע!! בעל סבלנות והסברה ברמה גבוה, יחס אדיב ואישי. הגעתי אליו במקרה, ללא היכרות מוקדמת/ קריאת ביקורות ואני מברכת על כך שהתייעצתי איתו! ללא ספק לקחת את שירותיו, אין הרבה עו״ד כאלו!! תודה רבה על הכל, בכל שירות שאזדקק אפנה אליך שוב!
Lat Vinayb
Lat Vinayb
29/03/2023
התקשרתי לעופר בעקבות הביקורות כאן, היה מאוד סבלני בטלפון ענה על כל השאלות, הזמין אותי לשיחת ייעוץ בחינם. בשיחת הייעוץ ענה על שאלותיי ביושר אדיבות וסבלנות רבה. פרס לפניי כמה אפשרויות פעולה , חדלון פרעון , הסדר נושים ואפילו להמשיך לקיים את העסק תוך כדי .מוכרח לומר שלא ציפיתי יחס ושירות כזה אדיב ללא כל תמורה. נתן לי מחירים הגונים על כל אפשרות שאבחר בהמשך. מקווה להיחלץ מן המצב ושלא איזדקק לשירותיו , אך אם כן אין ספק שאבחר בעופר ללא כל מחשבה שנייה. ממליץ בחום לפנות לעופר. י.ט
בר אדדי
בר אדדי
24/02/2023
ממליצה בחום על עורך הדין עופר מצליח. עורך דין מקצועי, אמין, ישר והגון! קידם במהירות את פנייתנו, נתן לנו מידע והכוונה, היה זמין לנו ונתן לנו שירות מצויין.
Sophia Razon
Sophia Razon
08/02/2023
עופר נחמד, קשוב, מקצועי... הוא נתן לי הסברים ברורים על הכל, עם הרצון האמיתי לעזור לפני הכל.
הוד מורריו
הוד מורריו
02/01/2023
אלוף מטפל בדברים בזמן דואג ומביא את התוצאות הטובות ביותר לא סתם השם משפחה שלו זה מצליח מודה לו על השירות 🙏

מאמרים

יצירת קשר
נקלעתם לחובות?
הסדרי חוב על בסיס תוצאה בלבד
תשלום רק לאחר הסדר החוב!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם להתאמת פתרון בול בשבילך!

*בכפוף לבדיקת התאמה
פתיחה
1
אני כאן לרשותך..
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?