ביטול הגבלת רישיון נהיגה

בכל הנוגע לנושא של ביטול הגבלת רישיון נהיגה, בשנת 2022 חל שינוי גדול בנושא הגבלת רישיון נהיגה.

במסגרת הליכי הגבייה, ההוצאה לפועל רשאית להטיל על החייב הגבלות שונות. מבלי להיכנס כרגע לתנאי הסף הקבועים בחוק, באופן כללי אלו הן הגבלות המפעילות לחץ רב על החייב. לצורך העניין זוהי יכולה להיות הגבלה על אחזקת דרכון/חידוש דרכון, עיכוב יציאה מהארץ ועוד.

במשך שנים הגבלת רישיון נהיגה הייתה אחת מהסנקציות שהפעילה ההוצאה לפועל. סנקציה שכזו יצרה לחץ רב על החייב ובמקרים רבים גם בני משפחתו. אך בנסיבות שונות ההוצאה לפועל נאלצה להתחשב ולבטל את ההגבלות. למשל חייבים רבים הגישו בקשת ביטול עיקול רישיון נהיגה כאשר הרכב היה הכרחי לצורך פרנסתם (למשל נהג מונית או נהג הובלות), וגם במקרים אחרים כמו למשל צורך להסיע בן משפחה הסובל מנכות.

ביטול הגבלת רישיון נהיגה

ביטול עיקול רישיון נהיגה

בעבר לצורך ביטול עיקול רישיון נהיגה החייבים נאלצו להגיש בקשה באמצעות טופס 214. הבקשה הוגשה אל רשם ההוצאה לפועל ובה הוצגו הנימוקים לביטול ההגבלה, והראיות התומכות בהם. לאחר הגשת בבקשה היא נבחנה על ידי ההוצאה לפועל, וכללה גם את בקשת תגובתו של הזוכה לעניין הגשת בקשת ביטול הגבלה.

חייב יכול להגיש את הבקשה גם ללא עזרתו של עורך דיו הוצאה לפועל, אך בדרך כלל הדבר אינו יעיל. על החייב להציג נימוקים, כאשר בדרך כלל הנימוק לביטול הגבלות על רישיון הנהיגה היה קשור לפגיעה בהכנסה או בתפקוד היומיומי, אך לפעמים גם פגמים בתיק ההוצאה לפועל היו עילה להגשת הבקשה לביטול הגבלות.

כיום אין צורך להגיש בקשת ביטול עיקול רישיון נהיגה ; ההליך של הגשת בקשה באמצעות טופס 214 עדיין נשאר רלוונטי לגבי הגבלות ועיקולים אחרים שמטילה ההוצאה לפועל, כמו למשל ביטול עיקול חשבון בנק.

הגבלת רישיון נהיגה

בתחילת שנת 2022 היו בישראל למעלה מ 150,000 נהגים שרישיונם בוטל בעקבות חוב. במשך שנים רבות היו גורמים שהגישו עתירות לבג“ץ, ודרשו להסיר את המגבלה בטענה שהיא אינה חוקתית ויש בה פגיעה בזכויות יסוד. בית המשפט דחה את העתירות מכיוון שהוא כאן ראה איזון בחוק ההוצאה לפועל בין הצרכים של החייבים והזוכים. הגבלה על רישיון נהיגה לא הוטלה בקלות ראש, והחוק אפשר ביטול הגבלת רישיון נהיגה כאשר הדבר גרם לפגיעה גדולה בחייב.

ביטול עיקול רישיון נהיגה

ביטול הגבלת רישיון נהיגה

לאחר שנים בהן ההוצאה לפועל השתמשה בכלי זה, בשנת 2022 חל שינוי. מליאת הכנסת החליטה לאשר את הצעת החוק המבטלת בצורה גורפת השימוש בסנקציה זו. ההחלטה נכנסה לתוקף ב 10 לפברואר 2022.

עם כניסת ההחלטה לתוקף כל הגבלות הרישיון שהוטלו אינן תקפות, ואין צורך להגיש בקשה לביטול הגבלות בהוצאה לפועל. אך שימו לב כי אם חלפו יותר מ 24 חודשים מאז נשלל מכם הרישיון, על פי דרישות משרד התחבורה תצטרכו לעבור שוב את מבחן התאוריה. ואם חלפו 36 חודשים תצטרכו גם לעבור את מבחן הנהיגה המעשי. אלו הן תקנות של משרד התחבורה, הן אינן קשורות לחוק ההוצאה לפועל והן עדיין בתוקפן – ביו אם רישיונכם נשלל על ידי בין הדין לתעבורה ובין עם עוקל על ידי ההוצאה לפועל.

לאחר השינוי בחוק, עדייו ההוצאה לפועל יכולה להשתמש בכלים הבאים:

  1. הגבלה על החזקת דרכון או חידוש דרכון.
  2. צו עיכוב יציאה מהארץ.
  3. חשבון מוגבל מיוחד.
  4. איסור שימוש בכרטיסי חיוב.
  5. מגבלת ייסוד תאגיד לפייה לא יוכל להיות בעל עניין בתאגיד, באופן ישיר או בעקיפין. במידה והחייב מכהן בתאגיד, יהיה עליו להפסיק את כהונתו.

במסגרת הנימוקים לשינוי החוק הועלו הטענות על כך שהמגבלה רק פגעה במצבם הכלכלי של חייבים והקשתה עליהם לפדות את החוב. המגבלה פגעה בזכויות בסיסיות של חופש התנועה. וגם הנימוק שבפועל המגבלה לא קדמה את גביית החובות.

הגבלת רישיון נהיגה

משרד עורכי דין הוצאה לפועל

למרות שכיום אין צורך בבקשת ביטול הגבלת רישיון נהיגה, עדיין חייבים מתמודדים עם סנקציות שונות של ההוצאה לפועל. התמודדות עם חובות וההתנהלות מול ההוצאה לפועל עדיין לא הפכה לדבר קל ופשוט, למרות ביטול המגבלה על רישיון הנהיגה.

אתם אתם זקוקים לשירותים משפטיים הקשורים לנושאים של הסדרי חובות בהוצאה לפועל, הליכי חדלות פירעון, תביעות חוב וכל הנושאים הקשורים לחובות והליכי הוצאה לפועל, עורך דין חובות עופר מצליח עומד לשירותכם. לנו ניסיון רב בייצוג חייבים והליכים שונים של התמודדות עם עיקולים בהוצאה לפועל, חובות לבנקים, חובות לעייריה, חובות לספקים ועוד. אנו מעניקים לכל לקוח מענה אישי ומקצועי ומסייעים לכם לצאת מהחובות.

הוראות הגעה למשרדינו

הגבלת רישיון נהיגה
"עורך

עו"ד עופר מצליח

עו"ד עופר מצליח, בוגר משפטים LL.B של המסלול האקדמי המכללה למנהל ומגשר מוסמך. טיפל במאות תיקי חדלות פירעון - פשיטת רגל והוביל חייבים רבים להפטר מחובות.

5/5
יצירת קשר
לינוי טל
לינוי טל
30/07/2023
עורך דין מקצועי, בעל ידע עצום, מגיב במהירות, סובלני, טוב לב, אמין, חותר להצלחה, לא תצטערו אם תקחו את שירותיו!!
א.
א.
23/07/2023
עופר מצליח עורך דין מקצועי,אמין,סובלני,חושב מחוץ לקופסה. זמין אליך כל היום. ועושה את העבודה על הצד הטוב ביותר. בדיוק מה שהייתי צריך. יש לו ידע רב בנושאים בהם הוא מייצג,לרבות לשון הרע. הוצאה לפועל ועוד. אני חייב לו המון תודה.
טליה בר
טליה בר
03/07/2023
התקשרתי לעו"ד עופר מצליח לקבל יעוץ ראשוני בטלפון והתרשמתי מאוד מהגישה, מהידע והמקצועיות. הבין מהר מאוד את הבעיה ונתן פתרונות מצוינים, ברורים ופרקטיים. תודה רבה עו"ד עופר על היחס, הסבלנות והאכפתיות בעת צרה. לא נעים להגיע לסיטואציות כאלה בחיים, אבל לפעמים אין ברירה ומזל שיש את עו"ד עופר שם. תודה רבה, הלוואי שלא אזדקק יותר לשירותך, אבל במידה וכן, אני יודעת שיש לאן לפנות.
יוסי בנישו
יוסי בנישו
25/06/2023
עופר אדם מאד נחמד ואמין מדבר בגובה העיניים מקצועי ביותר ואפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות, לי אישית עזר מאד בהליך קבלת ההפטר ממליץ מאד
yogev H
yogev H
17/05/2023
אלוף! שירות ומענה עשר מעשר, טיפל לי בתיק לא פשוט בחודש אחד סגר את הכל על המינימום האפשרי. בקיצור מקצוען.
Bar Cohen
Bar Cohen
10/04/2023
עורך דין מצויין מלווה ועוזר בדרכי נועם, מרגיע ומסייע!! בעל סבלנות והסברה ברמה גבוה, יחס אדיב ואישי. הגעתי אליו במקרה, ללא היכרות מוקדמת/ קריאת ביקורות ואני מברכת על כך שהתייעצתי איתו! ללא ספק לקחת את שירותיו, אין הרבה עו״ד כאלו!! תודה רבה על הכל, בכל שירות שאזדקק אפנה אליך שוב!
Lat Vinayb
Lat Vinayb
29/03/2023
התקשרתי לעופר בעקבות הביקורות כאן, היה מאוד סבלני בטלפון ענה על כל השאלות, הזמין אותי לשיחת ייעוץ בחינם. בשיחת הייעוץ ענה על שאלותיי ביושר אדיבות וסבלנות רבה. פרס לפניי כמה אפשרויות פעולה , חדלון פרעון , הסדר נושים ואפילו להמשיך לקיים את העסק תוך כדי .מוכרח לומר שלא ציפיתי יחס ושירות כזה אדיב ללא כל תמורה. נתן לי מחירים הגונים על כל אפשרות שאבחר בהמשך. מקווה להיחלץ מן המצב ושלא איזדקק לשירותיו , אך אם כן אין ספק שאבחר בעופר ללא כל מחשבה שנייה. ממליץ בחום לפנות לעופר. י.ט
בר אדדי
בר אדדי
24/02/2023
ממליצה בחום על עורך הדין עופר מצליח. עורך דין מקצועי, אמין, ישר והגון! קידם במהירות את פנייתנו, נתן לנו מידע והכוונה, היה זמין לנו ונתן לנו שירות מצויין.
Sophia Razon
Sophia Razon
08/02/2023
עופר נחמד, קשוב, מקצועי... הוא נתן לי הסברים ברורים על הכל, עם הרצון האמיתי לעזור לפני הכל.
הוד מורריו
הוד מורריו
02/01/2023
אלוף מטפל בדברים בזמן דואג ומביא את התוצאות הטובות ביותר לא סתם השם משפחה שלו זה מצליח מודה לו על השירות 🙏

מאמרים

יצירת קשר
נקלעתם לחובות?
הסדרי חוב על בסיס תוצאה בלבד
תשלום רק לאחר הסדר החוב!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם להתאמת פתרון בול בשבילך!

*בכפוף לבדיקת התאמה
פתיחה
1
אני כאן לרשותך..
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?