חדלות פירעון של יחיד

אומרים שכסף הוא לא הכל בחיים. קל להסכים עם זה בעיקר כאשר יש לכם כסף. אך ספרו את זה למי שנקלע לחובות והנושים לוחצים עליו. זהו הזמן לדבר על חדלות פירעון של יחיד והאפשרות להתחיל מחדש את חייכם הכלכליים באמצעות החוק.

אולי עשיתם כמה טעויות עסקיות, אולי היו אלו נסיבות אחרות המשולבות עם ביש מזל – החובות הולכים ומצטברים, ובו זמנית גם תופחים וצוברים ריביות. הנושים לוחצים ומאיימים. הם מגישים תביעות ונפתחים תיקי הוצאה לפועל עד שאתם פשוט הופכים למשותקים.

אתם מוצפים במכתבים וטלפונים הדורשים להסדיר את החוב. חשבון הבנק שלכם מעוקל והחיים שלכם הופכים לבלתי אפשריים. הסנקציות והמגבלות המוטלות עליכם בעקבות הליכי ההוצאה לפועל אפילו אינן ממאפשרות לכם לעבוד ולהתפרנס. אם המצב הזה נשמע לכם מוכר, המאמר הזה בשבילכם. החוק זורק לכם גלגל הצלה – הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי
הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי

כאשר אדם מגיע למצב בו אינו מסוגל לפרוע את חובותיו, מצב שבו הוצאותיו גדולות מסך הכנסותיו (ולא כי בחר באורח חיים בזבזני) – זהו ככל הנראה הרגע לפנות להליך חדלות פירעון ליחיד. זהו הרגע לפנות לעורך דין מומחה להוצאה לפועל היכול להעניק לכם את הייעוץ והליווי המשפטי הדרוש.

מהו הליך פשיטת רגל

הליך חדלות פירעון נעשה בהתאם לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי (התשע“ח 2018). בעבר הדין בנושא נקבע בהתאם לפקודת פשיטת הרגל אשר הוחלפה בחוק החדש. מכאן המונח פשיטת רגל עדיין נשאר איתנו.

מטרת החוק היא להביא לשיקום הכלכלי של החייב. זה מתייחס גם לאדם פרטי וגם לתאגיד. החוק נועד להסדיר את החובות לנושים. החוק החדש שואף להגדיל את סכומי החובות שיחוזרו לנושים, וגם לשנות במעט את עקרונות החלוקה על מנת להפוך אותה ליותר צודקת. ולבסוף, לקדם את שילובו מחדש של החייב בחיים כלכליים תקינים.

החוק החדש מביא איתו מספר שינויים אשר נועדו לתקן בעיות שהיו בחקיקה הקודמת. כמו גם להפוך את ההליך ליעיל ומהיר יותר. לא נעמיק בכל פרטי השינויים, אך אציין כמה נקודות מרכזיות. למשל בחוק החדש הסמכות עוברת מבית המשפט המחוזי לבית משפט השלום (מלבד תאגידים שנשארים בסמכות בית במשפט המחוזי).

עוד שינוי חשוב מאוד הוא לגבי יחידים בעלי חובות בהיקף נמוך. חוב של עד 150,000 שקל יטופל על ידי רשם ההוצאה לפועל, ולא על ידי בית המשפט. ולבסוף החוק קובע להליך פרק זמן מוגבל של 4 שנים ובסיומו צו הפטר ליתרת החוב. בכפוף לעמידה בתנאים כמובן.

הליך חדלות פירעון ליחיד
הליך חדלות פירעון ליחיד

היתרונות של הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי

ברור שפשיטת רגל היא לא הדבר שחלמתם עליו. אך מצד שני, במצב שבו החובות הולכים וגדלים ואינכם רואים מוצא – הליך חדלות פירעון של יחיד הוא האור בקצה המנהרה. למרות שמדובר בהליך המטיל עליכם הגבלות שונות, בסופו של דבר הוא מאפשר לכם ללחוץ על כפתור ה RESET ולהתחיל את החיים מההתחלה. ללא הלחץ הנפשי והמחיר האישי הכבד הכרוך בחיים תחת חובות.

גם מבחינת הנושים יש יתרון בהליך פשיטת רגל. אמנם בסופו של דבר חלק נכבד מהחוב צפוי להימחק, אך בכל זאת יש סיכוי לקבל משהו בחזרה. במסגרת ההליך החדש מתבצעת חקירה יסודית בנוגע לנכסיו ויכולותיו הכלכליות של החייב. החוק החדש מעניק אפשרות לבטל מענקים ועסקאות אשר בוצעו עוד שנה לפני תחילת ההליכים. בכך ההליך מבטיח חלוקה צודקת יותר של הנכסים.

כיצד מתבצע הליך חדלות פירעון של יחיד

ראשית כל אנו ממליצים לפנות עורך דין מומחה להוצאה לפועל. עורך דין הבקיא בנושא של פשיטת רגל יכול לנתח את המצב ולייעץ לכם האם זהו התהליך המומלץ עבור המקרה האישי שלכם. יתכן שישנן אפשרויות אחרות להגיע להסדר עם הנושים.

במידה והוחלט להתקדם בהליך, חשוב לעשות זאת באמצעות עורך דין אשר ידאג לאינטרסים שלכם ויסייע לכם להגיע להסדר המיטבי עבורכם. זהו הליך שבו, מלבד החייב, מעורבים נושים, בנקים וערכאות משפטיות – לכולם אינטרסים שונים ומנוגדים.

עורך דין מומחה להוצאה לפועל
עורך דין מומחה להוצאה לפועל

הליך חדלות פירעון של יחיד

תחילת הדרך היא בהגשת בקשה לפתיחת הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי. את הבקשה יש להגיש אל הממונה על הליכי חדלות פרעון ושיקום כלכלי (לשעבר הכונס הרשמי). בהינתן הצו מוקפאים כל הצעדים וההליכים העומדים ומתנהלים כנגד החייב. המשמעות של זה היא עצירת מגבלות, הליכי גבייה והליכי הוצאה לפועל. אך מצד שני לאחר מתן הצו, ישנן הגבלות אחרות החלות על החייב כמו למשל: צו עיכוב יציאה מהארץ, סימון מוגבל בפעילות בנקאית, איסור שימוש בכרטיס אשראי, איסור על פתיחה או רכישת עסק.

במקביל להוצאת הצו ימונה נאמן. הנאמן אחראי ליישם את כל הליכי חדלות הפירעון. למשל הוא מרכז את כל תביעות הנישום ומבצע חקירה מקיפה של היכולות הכלכליות.

מסקנותיו של הנאמן יהוו בסיס לצו שיקום כלכלי אשר אמור להינתן תוך שנה. צו השיקום יקבע תקופת תשלומים של 3 שנים. במידה והחייב עמד בכל התנאים, בסוף יקבל צו הפטר.

עורך דין מומחה להוצאה לפועל

לסיכום, הליך חדלות פירעון של יחיד יכול להיות האופציה המתאימה ביותר. אך לפני שמתחילים בהליך חובה להתייעץ עם עורך דין לענייני הוצאה לפועל.

הוראות הגעה למשרדינו

חדלות פירעון של יחיד
חדלות פירעון של יחיד
"עורך

עו"ד עופר מצליח

עו"ד עופר מצליח, בוגר משפטים LL.B של המסלול האקדמי המכללה למנהל ומגשר מוסמך. טיפל במאות תיקי חדלות פירעון - פשיטת רגל והוביל חייבים רבים להפטר מחובות.

5/5
יצירת קשר
לינוי טל
לינוי טל
30/07/2023
עורך דין מקצועי, בעל ידע עצום, מגיב במהירות, סובלני, טוב לב, אמין, חותר להצלחה, לא תצטערו אם תקחו את שירותיו!!
א.
א.
23/07/2023
עופר מצליח עורך דין מקצועי,אמין,סובלני,חושב מחוץ לקופסה. זמין אליך כל היום. ועושה את העבודה על הצד הטוב ביותר. בדיוק מה שהייתי צריך. יש לו ידע רב בנושאים בהם הוא מייצג,לרבות לשון הרע. הוצאה לפועל ועוד. אני חייב לו המון תודה.
טליה בר
טליה בר
03/07/2023
התקשרתי לעו"ד עופר מצליח לקבל יעוץ ראשוני בטלפון והתרשמתי מאוד מהגישה, מהידע והמקצועיות. הבין מהר מאוד את הבעיה ונתן פתרונות מצוינים, ברורים ופרקטיים. תודה רבה עו"ד עופר על היחס, הסבלנות והאכפתיות בעת צרה. לא נעים להגיע לסיטואציות כאלה בחיים, אבל לפעמים אין ברירה ומזל שיש את עו"ד עופר שם. תודה רבה, הלוואי שלא אזדקק יותר לשירותך, אבל במידה וכן, אני יודעת שיש לאן לפנות.
יוסי בנישו
יוסי בנישו
25/06/2023
עופר אדם מאד נחמד ואמין מדבר בגובה העיניים מקצועי ביותר ואפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות, לי אישית עזר מאד בהליך קבלת ההפטר ממליץ מאד
yogev H
yogev H
17/05/2023
אלוף! שירות ומענה עשר מעשר, טיפל לי בתיק לא פשוט בחודש אחד סגר את הכל על המינימום האפשרי. בקיצור מקצוען.
Bar Cohen
Bar Cohen
10/04/2023
עורך דין מצויין מלווה ועוזר בדרכי נועם, מרגיע ומסייע!! בעל סבלנות והסברה ברמה גבוה, יחס אדיב ואישי. הגעתי אליו במקרה, ללא היכרות מוקדמת/ קריאת ביקורות ואני מברכת על כך שהתייעצתי איתו! ללא ספק לקחת את שירותיו, אין הרבה עו״ד כאלו!! תודה רבה על הכל, בכל שירות שאזדקק אפנה אליך שוב!
Lat Vinayb
Lat Vinayb
29/03/2023
התקשרתי לעופר בעקבות הביקורות כאן, היה מאוד סבלני בטלפון ענה על כל השאלות, הזמין אותי לשיחת ייעוץ בחינם. בשיחת הייעוץ ענה על שאלותיי ביושר אדיבות וסבלנות רבה. פרס לפניי כמה אפשרויות פעולה , חדלון פרעון , הסדר נושים ואפילו להמשיך לקיים את העסק תוך כדי .מוכרח לומר שלא ציפיתי יחס ושירות כזה אדיב ללא כל תמורה. נתן לי מחירים הגונים על כל אפשרות שאבחר בהמשך. מקווה להיחלץ מן המצב ושלא איזדקק לשירותיו , אך אם כן אין ספק שאבחר בעופר ללא כל מחשבה שנייה. ממליץ בחום לפנות לעופר. י.ט
בר אדדי
בר אדדי
24/02/2023
ממליצה בחום על עורך הדין עופר מצליח. עורך דין מקצועי, אמין, ישר והגון! קידם במהירות את פנייתנו, נתן לנו מידע והכוונה, היה זמין לנו ונתן לנו שירות מצויין.
Sophia Razon
Sophia Razon
08/02/2023
עופר נחמד, קשוב, מקצועי... הוא נתן לי הסברים ברורים על הכל, עם הרצון האמיתי לעזור לפני הכל.
הוד מורריו
הוד מורריו
02/01/2023
אלוף מטפל בדברים בזמן דואג ומביא את התוצאות הטובות ביותר לא סתם השם משפחה שלו זה מצליח מודה לו על השירות 🙏

מאמרים

יצירת קשר
נקלעתם לחובות?
הסדרי חוב על בסיס תוצאה בלבד
תשלום רק לאחר הסדר החוב!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם להתאמת פתרון בול בשבילך!

*בכפוף לבדיקת התאמה
פתיחה
1
אני כאן לרשותך..
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?