מה זה חוק חדלות פירעון

במאמר זה נסביר מה זה חוק חדלות פירעון – מהן מטרות החוק. נסקור כמה מהשינויים המרכזיים שמביא איתו החוק החדש. מידע זה הוא לצורך מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

השם המלא של הרפורמה החדשה בפשיטת רגל 2019 הוא חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי. חוק זה נכנס לתוקפו בשלהי שנת 2018 והוא מחליף את החקיקה הקודמת אשר התבססה על חוקים מתקופת המנדט.

החוק החדש מאגד יחדיו את כל הליכי חדלות הפירעון בחוק כולל ומקיף. הוא מנסה לתקן בעיות שונות אשר נוצרו כתוצאה מהחקיקה הישנה. במובנים רבים ניתן להגיד שבחוק ישנם שינויים מרחיקי לכת בכל הנוגע ל הליך פשיטת רגל. במסגרת התקנות הישנות היו מקרים רבים של מקרים בהם החוק לא העניק תשובות ברורות, וכך נולדה פרקטיקה המבוססת על פסיקות בית המשפט. החוק החדש שואף לסתום את כל החורים.

מה זה חוק חדלות פירעון 

הליך פשיטת רגל

מטרות העל של החוק:

(1)  להביא ככל האפשר לשיקומו הכלכלי של החייב;

(2)  להשיא את שיעור החוב שייפרע לנושים;

(3)  לקדם את שילובו מחדש של חייב שהוא יחיד במרקם החיים הכלכליים.

(4) הגברת הוודאות והיציבות של הדין.

המשמעות של זה היא שהחוק שם דגש חזק על שיקום חייו הכלכליים של החייב. יש אשר יאמרו שזה על חשבון פירעון החוב לנושים, אך בפועל החוק קובע גם הליכים המנסים למקסם את גביית החוב. באופן טבעי ישנן טענות שונות לגבי החוק, אך השאלה היא האם אנו בודקים את הצלחתו על פי יעילותו בגביית החובות או הצלחה בשיקום חייבים.

מבלי להיכנס כרגע לפרטי ההליך, זהו החוק הנוגע לכל מי שנקלע לחובות שאינו יכול להתמודד איתם. החוק מתייחס גם למקרי חדלות פירעון של יחיד וגם למקרים של תאגידים. אך יש לציין שלא כל מקרה של הסתבכות בחובות מצדיק הכרזה על פשיטת רגל. זהו הליך שיש לו יתרונות, אך גם הרבה חסרונות. תמיד מומלץ להתייעץ קודם עם עוד פשיטת רגל לפני שמחליטים על כיוון הפעולה.

הליך פשיטת רגל

מה זה חוק חדלות פירעון

הרפורמה החדשה בפשיטת רגל 2019 הביאה איתה שינויים רבים בכל הנוגע להתנהלות הליך פשיטת רגל, משך הזמן של ההליכים השונים, הגופים ובעלי הסמכות המעורבים בהליך ועוד. להלן כמה דוגמאות לשינויים בחוק החדש:

הסמכויות – הליכי חדלות פירעון של יחיד יתנהלו בלשכת ההוצאה לפועל או אצל הממונה על חדלות פירעון (לשעבר הכונס הרשמי). זאת בהתאם לגובה החוב. חובות קטנים של עד 150 אלף ש“ח יתנהלו על ידי רשם ההוצאה לפועל. לגבי תאגידים אין שינוי, מקרים אלו יתנהלו בבית המשפט המחוזי.

פתיחת הליך חדלות פירעון – סעיף 3ב‘ לחוק מתייחס למי שיכול להגיש בקשה לפתיחה בהליך. זה יכול להיות החייב או הנושה. אך החוק מאפשר גם ליועץ המשפטי לממשלה ליזום את ההליך.

מניעת העדפת נושים – במידה והחייב פרע את חובותיו כלפי אחד הנושים בשלושת החודשים שקדמו להגשת הבקשה, ישנו חשש להעדפת נושים ולכן ניתן לחייב אותם להחזיר את הכספים לצורך חלוקה שווה. במקרים מסוימים ניתן להרחיב זאת ל 12 חודשים. החוק אפילו מאפשר לבטל הענקות שנעשו עבור תמורה לא הולמת הגורעת מקופת הנשייה.

שינוי בהסדרי הנשייה – החוק הישן העניק קדימה לנושים מסוימים ולחובות המיועדות עבור רשות המס. בפועל נוצר מצב כי נושים שבלאו הכי נהנו מגב כלכלי חזק זכו לעדיפות בגביית החובות. הרפורמה החדשה בפשיטת רגל 2019 הכניסה כמה שינויים במטרה להפוך את חלוקת קופת הנשייה ליותר הוגנת.

הרפורמה החדשה בפשיטת רגל 2019

אלו הם רק כמה מהשינויים שהוכנסו בחוק. בסופו של דבר מדובר בחוק ארוך ומורחב המתייחס למקרים רבים, לא בהכרח כל מקרה רלוונטי עבור החוב שלכם. חשוב מאוד לפנות ל עוד פשיטת רגל על מנת להבין מה נוגע אל המקרה שלכם. לא כל פתרון של חובות מצדיק פתיחה בהליך זה. יתכן שניתן לפתור את הבעיה באמצעות איחוד תיקים בהוצאה לפועל.

הרפורמה החדשה בפשיטת רגל 2019

פתיחת הליך חדלות פירעון

לאחר שהבנתם מה זה חוק חדלות פירעון ותרצו לבצע הליך פשיטת רגל, יש להגיש בקשה ל פתיחת הליך חדלות פירעון.

חייב מגיש את הבקשה אל הממונה על הליכי חדלות פירעון כאשר סכום החובות עולה על 149,559.43 ש"ח (נכון ל-2021). במידה והסכום נמוך יותר יש להגיש את הבקשה ללשכת ההוצאה לפועל

אם נושה רוצה ליזום את ההליך, עליו להגיש את הבקשה לבית המשפט ללא תלות בסכום החוב.

במידה וימצא כי הבקשה לא הוגשה בתום לב, הדבר עלול להביא לא רק לביטול ההליכים וחיוב בהוצאות, אלא גם לכתב אישום פלילי.

התהליך הוא תהליך ממושך ומורכב. הגשת הבקשה דורשת הגשת מסמכים רבים ותצהיר אישי על נסיבות היווצרות החוב. לא מומלץ לעשות זאת ללא סיוע של עורך דין מומחה להוצאה לפועל.

פתיחת הליך חדלות פירעון

עוד פשיטת רגל

הכרזה על חדלות פירעון היא הליך משפטי שיש לו יתרונות אשר יכולים להעניק לכם פתרון במצבים קשים של חובות. אך מצד שני זהו הליך הכולל הגבלות שונות ויכול להשפיע עליכם בצורות שונות. לכן חשוב להתייעץ עם עורך דין חובות על מנת להבין את כל המשמעויות של ההליך לפרטי פרטים.

קיימים גם ערוצי פעולה שונים לצורך הסדרת חובות, זהו לא בהכרח הפתרון האידאלי עבורכם.

עוד פשיטת רגל

הוראות הגעה למשרדינו

מה זה חוק חדלות פירעון 
"עורך

עו"ד עופר מצליח

עו"ד עופר מצליח, בוגר משפטים LL.B של המסלול האקדמי המכללה למנהל ומגשר מוסמך. טיפל במאות תיקי חדלות פירעון - פשיטת רגל והוביל חייבים רבים להפטר מחובות.

5/5
יצירת קשר
לינוי טל
לינוי טל
30/07/2023
עורך דין מקצועי, בעל ידע עצום, מגיב במהירות, סובלני, טוב לב, אמין, חותר להצלחה, לא תצטערו אם תקחו את שירותיו!!
א.
א.
23/07/2023
עופר מצליח עורך דין מקצועי,אמין,סובלני,חושב מחוץ לקופסה. זמין אליך כל היום. ועושה את העבודה על הצד הטוב ביותר. בדיוק מה שהייתי צריך. יש לו ידע רב בנושאים בהם הוא מייצג,לרבות לשון הרע. הוצאה לפועל ועוד. אני חייב לו המון תודה.
טליה בר
טליה בר
03/07/2023
התקשרתי לעו"ד עופר מצליח לקבל יעוץ ראשוני בטלפון והתרשמתי מאוד מהגישה, מהידע והמקצועיות. הבין מהר מאוד את הבעיה ונתן פתרונות מצוינים, ברורים ופרקטיים. תודה רבה עו"ד עופר על היחס, הסבלנות והאכפתיות בעת צרה. לא נעים להגיע לסיטואציות כאלה בחיים, אבל לפעמים אין ברירה ומזל שיש את עו"ד עופר שם. תודה רבה, הלוואי שלא אזדקק יותר לשירותך, אבל במידה וכן, אני יודעת שיש לאן לפנות.
יוסי בנישו
יוסי בנישו
25/06/2023
עופר אדם מאד נחמד ואמין מדבר בגובה העיניים מקצועי ביותר ואפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות, לי אישית עזר מאד בהליך קבלת ההפטר ממליץ מאד
yogev H
yogev H
17/05/2023
אלוף! שירות ומענה עשר מעשר, טיפל לי בתיק לא פשוט בחודש אחד סגר את הכל על המינימום האפשרי. בקיצור מקצוען.
Bar Cohen
Bar Cohen
10/04/2023
עורך דין מצויין מלווה ועוזר בדרכי נועם, מרגיע ומסייע!! בעל סבלנות והסברה ברמה גבוה, יחס אדיב ואישי. הגעתי אליו במקרה, ללא היכרות מוקדמת/ קריאת ביקורות ואני מברכת על כך שהתייעצתי איתו! ללא ספק לקחת את שירותיו, אין הרבה עו״ד כאלו!! תודה רבה על הכל, בכל שירות שאזדקק אפנה אליך שוב!
Lat Vinayb
Lat Vinayb
29/03/2023
התקשרתי לעופר בעקבות הביקורות כאן, היה מאוד סבלני בטלפון ענה על כל השאלות, הזמין אותי לשיחת ייעוץ בחינם. בשיחת הייעוץ ענה על שאלותיי ביושר אדיבות וסבלנות רבה. פרס לפניי כמה אפשרויות פעולה , חדלון פרעון , הסדר נושים ואפילו להמשיך לקיים את העסק תוך כדי .מוכרח לומר שלא ציפיתי יחס ושירות כזה אדיב ללא כל תמורה. נתן לי מחירים הגונים על כל אפשרות שאבחר בהמשך. מקווה להיחלץ מן המצב ושלא איזדקק לשירותיו , אך אם כן אין ספק שאבחר בעופר ללא כל מחשבה שנייה. ממליץ בחום לפנות לעופר. י.ט
בר אדדי
בר אדדי
24/02/2023
ממליצה בחום על עורך הדין עופר מצליח. עורך דין מקצועי, אמין, ישר והגון! קידם במהירות את פנייתנו, נתן לנו מידע והכוונה, היה זמין לנו ונתן לנו שירות מצויין.
Sophia Razon
Sophia Razon
08/02/2023
עופר נחמד, קשוב, מקצועי... הוא נתן לי הסברים ברורים על הכל, עם הרצון האמיתי לעזור לפני הכל.
הוד מורריו
הוד מורריו
02/01/2023
אלוף מטפל בדברים בזמן דואג ומביא את התוצאות הטובות ביותר לא סתם השם משפחה שלו זה מצליח מודה לו על השירות 🙏

מאמרים

יצירת קשר
נקלעתם לחובות?
הסדרי חוב על בסיס תוצאה בלבד
תשלום רק לאחר הסדר החוב!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם להתאמת פתרון בול בשבילך!

*בכפוף לבדיקת התאמה
פתיחה
1
אני כאן לרשותך..
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?