ביטול עיקול משכורת

ביטול עיקול משכורת הוא הליך שאתם עשויים להזדקק לו במקרה שבו ההוצאה לפועל החליטה לנקוט בצעד זה. במאמר זה נדבר על הנסיבות בהן מוטל עיקול על המשכורת, כיצד ניתן לבצע ביטול עיקולים בהוצאה לפועל ולמה חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין הוצאה לפועל.

זוכה מוגדר על פי החוק כאדם המחזיק בפסק דין, שטר חוב, שיק או חוזה, המחייב את האחר לשלם לו, או לעשות דבר שהוא מחויב על פי החוק לבצע. אם החייב אינו מבצע את המוטל עליו, הזוכים יכולים לפנות להוצאה לפועל על מנת לאלץ אותו לבצע את מה שהחוק הטיל עליו.

רשות האכיפה והגבייה (ההוצאה לפועל) מוסמכת להשתמש בכלים שונים על מנת לבצע גביית חובות. במסגרת הכלים שעומדים לרשות ההוצאה לפועל ישנם עיקולים, כמו עיקול המשכורת, צו עיקול על חשבון בנק ועוד. ולא רק עיקולים, רשם ההוצאה לפועל יכול להוציא גם צו עיכוב יציאה מהארץ ו הגבלה על רישיון נהיגה.

עיקול משכורת הוא אינו העיקול היחידי שההוצאה לפועל מטילה, היא יכולה גם לעקל רכוש ונכסים. אך כאשר אין רכוש ונכסים אותם ניתן לעקל, ישנו סיכוי גבוה שההוצאה לפועל תחליט לעקל את המשכורת. לא ניתן לעקל את כל המשכורת, על כך מייד נרחיב. אותו הדין חל גם על שכירים וגם על עצמאיים ועיקול משכורת חל גם על הכנסה מדמי אבטלה או קצבת נכות.

ביטול עיקול משכורת

ביטול עיקול משכורת

על פי חוק הגנת השכר (סעיף 8) לא ניתן לעקל את כל המשכורת. החוק מבין כי אדם זקוק להכנסה בסיסית על מנת להתפרנס ולכן משאיר לו ולמשפחתו שכר קיום בסיסי הנקבע לפי קריטריונים מסוימים. במסגרת הקריטריונים נבחן מצבו המשפחתי. למשל אדם בעל משפחה זוכה להגנה גדולה יותר מאשר רווק ללא ילדים.

הערה חשובה, החוק מבדיל בין סוגי חובות – כאשר מדובר בחוב מזונות ניתן לעקל את מלוא השכר על מנת לשלם את חוב המזונות.

הטבלה הבאה מציגה את הסכומים המוגנים מעיקול בהתאם למצב המשפחתי של החייב. חריגה מתנאים אלו יכולה להיות סיבה ל ביטול עיקולים בהוצאה לפועל.

מצב משפחתי

הסכום שיש להשאיר לעובד מתוך שכר העבודה החודשי

הסכום שיש להשאיר לעובד בשכר יומי מתוך שכר העבודה היומי

יחיד/ה

2,201 ש"ח

88.04 ש"ח

שני בני זוג

3,302 ש"ח

132.06 ש"ח

שני בני זוג עם ילד

3,830 ש"ח

153.19 ש"ח

שני בני זוג עם 2 ילדים ומעלה

4,358 ש"ח

174.32 ש"ח

הורה עצמאי (רווק/ה, גרוש/ה, אלמן/ה וכו') + ילד

3,600 ש"ח

143.99 ש"ח

הורה עצמאי + 2 ילדים ומעלה

4,480 ש"ח

179.2 ש"ח

 

אין ספק שהטלת עיקול על המשכורת היא צעד בעל השלכות רבות. חוק הגנת שכר נועד לאפשר לכם שכר בסיסי לצורך קיום, אך כולנו מבינים שבפועל לא ניתן להתקיים משכר שכזה. עיקול המשכורת לא משאיר לכם אוויר לנשימה ולכן יש לפנות ל עורך דין לענייני חובות כספיים על מנת לפעול לצורך ביטול העיקול . שימו לב שבטרם מוטל עיקול מתקבלת התרעה ובה דרישה לתשלום החוב. אל תחכו להטלת העיקול, יש לפעול באופן מיידי עם קבלת ההתרעה.

אחת מאפשרויות הפעולה היא לפנות להוצאה לפועל על מנת לבצע חקירת יכולת. המטרה של החקירה היא לקבוע לכם הסדר תשלומים התואם ליכולותיכם הכלכליות. אם תעמדו בצו התשלומים תוכלו להימנע מעיקול המשכורת. היתרון של חקירת יכולת הוא שלא ניתן לעקל את המשכורת כל עוד מתקיימת החקירה ולא התקבלה החלטה. אך שימו לב כי זה בתנאי שהגשתם את הבקשה לחקירת יכולת עוד בטרם הוטל העיקול. זוהי עוד סיבה מדוע חשוב למהר לפנות לייעוץ משפטי.

* במידה והוסר העיקול, תוכלו להיכנס למערכת כלים שלובים על מנת להוציא אישור ביטול עיקול.

ביטול עיקולים בהוצאה לפועל

ישנן גם אפשרויות פעולה אחרות לביטול עיקולים בהוצאה לפועל. זה נכון לביטול עיקול של משכורת, צו עיקול על חשבון בנק או כל סנקציה אחרת של ההוצאה לפועל. כל מקרה יכול להיות שונה וכדאי להתייעץ עם עורך דין אשר יבדוק את הנסיבות ויחפש המוצא המשפטי הרצוי.

ישנן כמה אפשרויות פעולה לצורך ביטול הליכים בהוצאה לפועל:

  1. פירעון החוב – אם יש לכם את היכולת הכלכלית לפרוע את החוב, תוכלו לעשות זאת באופן מיידי וכך להימנע מעיקול חשבון הבנק.
  2. בקשה לצו תשלומים ופריסת החוב – זה בעצם מה שנעשה לאחר חקירת יכולת.
  3. בקשה לביטול הליך בשל פגיעה מרחיקת לכת – עם הסנקציה פוגעת בכם בצורה מרחיקת לכת וניתן להציג את המסמכים המגבים זאת.
  4. הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי – הליך זה הוא מרחיק לכת ומיועד למקרים שבהם אין לכם יכולת לפרוע את החובות. במסגרת ההליך מוקפאים הליכי הגבייה אך ישנן הגבלות שונות וההליך כולל כינוס נכסים וצו תשלומים.
  5. הסדר חוב מול הזוכה – ישנם מקרים בהם ניתן להגיע להסדר חוב ישירות מול הזוכה וכך להימנע מהליכי הוצאה לפועל ואך לבטל הליכים. הדבר מורכב ודורש ניהול משא ומתן מול הזוכה.

ביטול עיקולים בהוצאה לפועל

אישור ביטול עיקול

במידה ונדרש להפיק אישור ביטול עיקול, זאת כמובן לאחר שהסתיים ההליך והעיקול אכן הוסר, ניתן למצוא אותו במערכת כלים שלובים של ההוצאה לפועל. מערכת כלים שלובים היא מערכת מקוונת המאפשרת לכם מעקב אחר תיקי הוצאה לפועל וביצוע פעולות שונות. יש להיכנס לאתר ולהזין את שם המשתמש והססמה. לאחר מכן לאתר את מס התיק ולבחור בתיקיית ”תיק נייר“. שם תוכלו לראות את פעולת הביטול, להציגה ולהדפיסה במידת הצורך.

אישור ביטול עיקול

כתובת משרדינו בגוגל מפות.

ביטול עיקולים בהוצאה לפועל
"עורך

עו"ד עופר מצליח

עו"ד עופר מצליח, בוגר משפטים LL.B של המסלול האקדמי המכללה למנהל ומגשר מוסמך. טיפל במאות תיקי חדלות פירעון - פשיטת רגל והוביל חייבים רבים להפטר מחובות.

5/5
יצירת קשר
לינוי טל
לינוי טל
30/07/2023
עורך דין מקצועי, בעל ידע עצום, מגיב במהירות, סובלני, טוב לב, אמין, חותר להצלחה, לא תצטערו אם תקחו את שירותיו!!
א.
א.
23/07/2023
עופר מצליח עורך דין מקצועי,אמין,סובלני,חושב מחוץ לקופסה. זמין אליך כל היום. ועושה את העבודה על הצד הטוב ביותר. בדיוק מה שהייתי צריך. יש לו ידע רב בנושאים בהם הוא מייצג,לרבות לשון הרע. הוצאה לפועל ועוד. אני חייב לו המון תודה.
טליה בר
טליה בר
03/07/2023
התקשרתי לעו"ד עופר מצליח לקבל יעוץ ראשוני בטלפון והתרשמתי מאוד מהגישה, מהידע והמקצועיות. הבין מהר מאוד את הבעיה ונתן פתרונות מצוינים, ברורים ופרקטיים. תודה רבה עו"ד עופר על היחס, הסבלנות והאכפתיות בעת צרה. לא נעים להגיע לסיטואציות כאלה בחיים, אבל לפעמים אין ברירה ומזל שיש את עו"ד עופר שם. תודה רבה, הלוואי שלא אזדקק יותר לשירותך, אבל במידה וכן, אני יודעת שיש לאן לפנות.
יוסי בנישו
יוסי בנישו
25/06/2023
עופר אדם מאד נחמד ואמין מדבר בגובה העיניים מקצועי ביותר ואפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות, לי אישית עזר מאד בהליך קבלת ההפטר ממליץ מאד
yogev H
yogev H
17/05/2023
אלוף! שירות ומענה עשר מעשר, טיפל לי בתיק לא פשוט בחודש אחד סגר את הכל על המינימום האפשרי. בקיצור מקצוען.
Bar Cohen
Bar Cohen
10/04/2023
עורך דין מצויין מלווה ועוזר בדרכי נועם, מרגיע ומסייע!! בעל סבלנות והסברה ברמה גבוה, יחס אדיב ואישי. הגעתי אליו במקרה, ללא היכרות מוקדמת/ קריאת ביקורות ואני מברכת על כך שהתייעצתי איתו! ללא ספק לקחת את שירותיו, אין הרבה עו״ד כאלו!! תודה רבה על הכל, בכל שירות שאזדקק אפנה אליך שוב!
Lat Vinayb
Lat Vinayb
29/03/2023
התקשרתי לעופר בעקבות הביקורות כאן, היה מאוד סבלני בטלפון ענה על כל השאלות, הזמין אותי לשיחת ייעוץ בחינם. בשיחת הייעוץ ענה על שאלותיי ביושר אדיבות וסבלנות רבה. פרס לפניי כמה אפשרויות פעולה , חדלון פרעון , הסדר נושים ואפילו להמשיך לקיים את העסק תוך כדי .מוכרח לומר שלא ציפיתי יחס ושירות כזה אדיב ללא כל תמורה. נתן לי מחירים הגונים על כל אפשרות שאבחר בהמשך. מקווה להיחלץ מן המצב ושלא איזדקק לשירותיו , אך אם כן אין ספק שאבחר בעופר ללא כל מחשבה שנייה. ממליץ בחום לפנות לעופר. י.ט
בר אדדי
בר אדדי
24/02/2023
ממליצה בחום על עורך הדין עופר מצליח. עורך דין מקצועי, אמין, ישר והגון! קידם במהירות את פנייתנו, נתן לנו מידע והכוונה, היה זמין לנו ונתן לנו שירות מצויין.
Sophia Razon
Sophia Razon
08/02/2023
עופר נחמד, קשוב, מקצועי... הוא נתן לי הסברים ברורים על הכל, עם הרצון האמיתי לעזור לפני הכל.
הוד מורריו
הוד מורריו
02/01/2023
אלוף מטפל בדברים בזמן דואג ומביא את התוצאות הטובות ביותר לא סתם השם משפחה שלו זה מצליח מודה לו על השירות 🙏

מאמרים

יצירת קשר
נקלעתם לחובות?
הסדרי חוב על בסיס תוצאה בלבד
תשלום רק לאחר הסדר החוב!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם להתאמת פתרון בול בשבילך!

*בכפוף לבדיקת התאמה
פתיחה
1
אני כאן לרשותך..
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?