הוצאה לפועל תל אביב

הוצאה לפועל תל אביב היא הלשכה של ההוצאה בפועל המשרתת את תושבי תל אביב. וגוש דן. זוהי הלשכה הגדולה ביותר. ההוצאה לפועל היא זרוע של רשות האכיפה והגבייה, תחתיה פועל גם המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות.

ההוצאה לפועל היא הגוף הממונה על הוצאה לפועל של פסקי דין אזרחיים בתחום החובות הכספיים, אך גם החלטות אחרות של בתי המשפט. כמו כן היא מטפלת בגביית חובות אחרים שדינם כפסקי דין כמו שטרות ומשכנתאות (כאן למשל נכנסים המקרים של גביית שייקים חוזרים). הזרוע השנייה של רשות האכיפה והגבייה היא המרכז לגביית קנסות. גוף זה מתעסק בגבייה עבור אוצר המדינה או גביית פיצוי בהליך פלילי.

הליכי ההוצאה לפועל מוסדרים על פי פקודת הוצאה לפועל, או ליתר דיוק חוק ההוצאה לפועל התשכ“ז 1967, והתקנות שהותקנו מכוחו.

בדרך כלל ההוצאה לפועל מעניקה שירותים לזוכים וחייבים. הזוכים הם אלו אשר מחזיקים בפסק דין בו נקבע כי אדם או גוף כלשהו צריכים לשלם להם כספים, או שמחזיקים בשטרות שדינם כפסק דין. ואילו החייבים הם אלו הנדרשים לשלם את אותם הכספים. שירותי ההוצאה לפועל ניתנים במסגרת הלשכות האזורית שמפעילה ההוצל“פ. בישראל ישנם 25 לשכות הוצאה לפועל וברוב ההליכים יש להגיש את הבקשות בלשכת ההוצאה לפועל בהתאם לאזור המגורים או אזור הפעילות העסקית.

בראש ההוצאה לפועל עומד הרשם. תפקידו מוגדר כתפקיד מנהלי, אך יש לו גם סמכויות שיפוטיות ומעין שיפוטיות. אמנם אין בסמכותו להרהר על האמור בפסק הדין, אך יש לו מקום להפעיל שיקול דעת לגבי הדרכים לצורך מימוש פסק הדין. כמו כן מאז החלת חוק חדלות פירעון החדש, ישנו כוח גדול יותר לרשם ההוצאה לפועל בהליכי חדלות פירעון ליחיד עבור חובות בסכום נמוך. בנוסף ישנו מנהל לשכת הוצאה לפועל, זהו מינוי של שר המשפטים ותפקידו הוא לבצע בפועל את הוראותיו של רשם ההוצאה לפועל.

הוצאה לפועל תל אביב

פקודת הוצאה לפועל

כל סמכויות ההוצאה לפועל, אופן הפעולה, ההליכים והכלים שעומדים לרשות ההוצאה לפועל נובעים מתוך חוק ההוצאה לפועל התשכ“ז 1967, או כפי שמכונה פקודת הוצאה לפועל. מדובר בחוק ארוך ומורכב, וכמובן יש בו תיקונים רבים שהוכנסו במהלך השנים.

בין היתר החוק מגדיר את ההליכים העומדים לטובת הזוכה ואת ההליכים העומדים לטובת החייב. להלן כמה דוגמאות:

הליכים לטובת הזוכה

עיקול מקרקעין – אחד האמצעים לצורך מימוש חובות הוא עיקול מקרקעין. ההוצאה לפועל יכולה לעקל מקרקעין הרשומים על שמו של החייב לצורך מימוש החוב. היא תמכור אותם למרבה במחיר.

עיכוב יציאה מהארץ – צו עיכוב יציאה מהארץ הוא אחד הכלים שבהם ההוצאה לפועל עשויה להשתמש. זהו אינו כלי המשמש לענישה, אלא כלי המשמש לצורך מניעת בריחת החייב. אם ישנו חשש כי חייב ימלט מהארץ על מנת להתחמק מתשלום חוב, ניתן לפנות אל ההוצאה לפועל ולבקש צו עיכוב יציאה מן הארץ בהתאם למגבלות החוק.

הגבלות על חשבון הבנק – ההוצאה לפועל יכולה להטיל הגבלות על חשבון הבנק של החייב, כמו למשל במקרה שמדובר בבעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו. בהזדמנות זו כדאי להזכיר כי לפעמים הגישה של ההוצאה לפועל היא פסיבית. כלומר היא לא תנקוט בהליך זו ללא הגשת בקשה מצידו של הזוכה. זוהי הסיבה מדוע תמיד חשוב עורך דין הוצאה לפועל תל אביב אשר יקדם את התיק.

הליכים לטובת החייב

התנגדות לביצוע שטר – ההגדרה של זוכה וחייב עשויה ליצור אצלנו רושם מוטעה כאילו תמיד מדובר בעניינים שהם שחור ולבן; מצד אחד אדם שחייבים לו כספים, ומצד שני חייב המתחמק מתשלום חובותיו. בפועל זה ממש לא כך, וגם החייב זקוק להגנה. למשל יתכן שהחייב בכלל לא קיבל תמורה עבור שטר ההתחייבות שלו ולכן אינו משלם את החוב. במקרה שכזה ניתן לפנות לעורך דין ולהגיש התנגדות לביצוע שטר על סמך כישלון תמורה.

איחוד תיקים – כאשר חייב מתמודד עם חובות מרובים הוא בקלות יכול למצוא את עצמו במצב של תיקים רבים בהוצאה לפועל, ובכל אחד מהם הוא נדרש לשלם סכום חודשי. ובתמונה הכללית הוא נדרש לתשלומים חודשיים שהם מעבר ליכולותיו הכלכליות. במצב כזה ניתן להגיש בקשה לאיחוד תיקים. כמובן יש לעשות זאת בעזרתו של עורך דין חובות.

ביטול עיקול – עיקול הוא אחד הכלים בהם ההוצאה לפועל משתמשת לצורך גביית חובות. עיקולים יכולים לפגוע בחייב בצורה משמעותית, ואף להביא למצב שבכלל אינו משרת את גביית החוב; כמו למשל בעיקול המשבש את פרנסתו של החייב. לכן ישנן נסיבות בהן ניתן להגיש בקשה לביטול עיקול.

אלו הן רק כמה דוגמאות להליכים המתבצעים על פי פקודת הוצאה לפועל.

פקודת הוצאה לפועל

הוצאה לפועל תל אביב

לשכת הוצאה לפועל תל אביב נמצאת ברחוב המסגר 6. היא פועלת בימים א‘ עד ה‘ ומומלץ להתעדכן לגבי שעות הפעילות באמצעות אתר האינטרנט. קבלת קהל מתבצעת באמצעות קביעת תור מראש.

שימו לב שכיום אין צורך לטרטר את עצמכם עבור כל שאלה אל לשכת ההוצאה לפועל. מידע רב ניתן להשיג באמצעות הטלפון והאינטרנט. כמו כן באמצעות אזור אישי הוצאה לפועל ניתן לבצע בדיקות שונות הקשורות לתיק ההוצאה לפועל ואף להגיש בקשות.

הליכי ההתנהלות מול ההוצאה לפועל עלולים להיות מתישים ובירוקרטיים. חייבים וזוכים לא תמיד מודעים לכל הזכויות שלהם ואינם יודעים כיצד להפיק את התועלת מהכלים העומדים לרשותם. לכן תמיד מומלץ להתנהל באמצעות העזרה של עורך דין לענייני הוצאה לפועל.

עקבו אחרינו גם בפייסבוק

פקודת הוצאה לפועל
[seerox_wpdki_dyn_keywords default="עורך דין חובות עופר מצליח"]

עו"ד עופר מצליח

עו"ד עופר מצליח, בוגר משפטים LL.B של המסלול האקדמי המכללה למנהל ומגשר מוסמך. טיפל במאות תיקי חדלות פירעון - פשיטת רגל והוביל חייבים רבים להפטר מחובות.

5/5
יצירת קשר

מאמרים

יצירת קשר

עו"ד עופר מצליח מתמחה בניהול הליכי הוצאה לפועל

מאמין כי שירות קשוב והוגן, מייצר ללקוח ביטחון וודאות בהליך, וסולל את הדרך לפתרון יעיל ומוצלח של הבעיה.