חוק חדלות פירעון דירת מגורים

חוק חדלות פירעון דירת מגורים | הגנה על בית המגורים | להגן על הבית בחדלות פירעון

אלו הנמצאים בהליך חדלות פירעון, או שוקלים להיכנס להליך שכזה, בוודאי מתמודדים עם דאגות רבות. אחת הדאגות היא כיצד להגן על הבית בחדלות פירעון. הרי ידוע כי במסגרת הליך חדלות פירעון מתבצע גם הליך של כינוס נכסים, ובאופן טבעי מתעורר החשש כי ההליך יגרום לכם לאבד את בית המגורים.

ביתו של אדם הוא מרכז חייו וחיי משפחתו, זהו מקור הביטחון שלנו והנכס המשמעותי ביותר בו אנו מחזיקים. והדאגה לבית היא בהחלט דבר מובן.

לפני שנדבר על חוק חדלות פירעון דירות מגורים, והאם הוא מספק הגנה על בית מגורים, המסר שאנו רוצים שתיקחו ממאמר זה הוא שחובה להתנהל בזהירות ואחריות. והמשמעות של זה היא לבדק את הדברים עם עורך דין חובות והוצאה לפועל. אל תניחו שום דבר על סמך מידע מהאינטרנט, לכל מקרה של חובות ישנם מאפיינים משלו.

עורך דין חדלות פירעון והוצאה לפועל מכיר היטב את כל החקיקה, כמו גם פסקי דין תקדימיים. בפגישה אישית הוא יכול לבדוק את כל הדקויות המשפטיות של המקרה, ולתת לכם את העצות הנכונות.

להגן על הבית בחדלות פירעון

המצב טרם החלת חוק חדלות פירעון

בטרם נכנס לתוקפו חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, בעלי הדירה נהנו מהגנה שנבעה מתוך סעיף 33 לחוק הגנת הדייר. הגנה זו העניקה לנכס מעמד של ”נכס תפוס“. המשמעות היא שניתן היה לממש אותו, אך בעל הדירה נשאר לחיות בנכס עד יום מותו. כך שבפועל ערכה של הדירה היה נמוך מאוד, ולא הצדיק את מכירתה.

יתר על כן, גם במקרי פשיטת רגל בהם סעיף זה לא היה בתוקף, עדיין בתי המשפט התנהלו בצורה דומה על בסיס סעיף 86 א‘ לפקודת פשיטת הרגל. סעיף זה אפשר לממש את הדירה, אך בתנאי שניתן לפושט הרגל פתרון מגורים חלופי או פיצוי כספי. כך שגם במקרה זה לא הייתה כדאיות של ממש בביצוע העסקה.

חוק חדלות פירעון דירת מגורים

כיום הליכי פשיטת רגל הוחלפו בהליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי. באופן כללי, סעיף 33 לחוק הגנת הדייר כבר אינו תקף בהליכי חדלות פירעון. כך שהדירה תחשב לדירה פנויה, ובהתאם לכך השווי שלה יהיה גבוה יותר מהשווי אשר היה נקבע בעבר בהליכי פשיטת רגל.

אך למרות שינוי החקיקה, חוק חדלות פירעון מעניק הגנה על דירת המגורים. אך עדיין מאפשר לבית המשפט לאשר את מימוש דירת המגורים. למעשה נראה כי ההגנות אותן מעניק החוק החדש הן אפילו טובות יותר מבחינתו של החייב (בהשוואה לפקודת פשיטת הרגל שהייתה בעבר).

הגנה על בית המגורים

אז מה בדיוק אומר החוק לגבי הגנה על בית המגורים? להלן נוסח החוק:

229(ג) בית המשפט לא יאשר מכירת זכות במקרקעין כאמור בסעיף קטן (א) אלא אם כן מצא כי התקיימו כל אלה:

(1) התועלת שתצמח לנושים ממכירת הזכות האמורה גוברת על הנזק שייגרם ליחיד כתוצאה מכך, בהתחשב, בין השאר בגילם של היחיד ובני משפחתו הגרים עמו ובנסיבותיהם האישיות ובכלל זה מצבם הבריאותי;

(2) אין אפשרות סבירה לפרוע את החוב בדרך אחרת שפגיעתה ביחיד פחותה;

(3) ליחיד ולבני משפחתו הגרים עמו יהיה מקום מגורים סביר באזור מגוריהם התואם את צורכיהם, או שהועמד לרשותם סידור חלופי לתקופה שיקבע בית המשפט לפי הוראות סעיף קטן (ד) של מקום מגורים סביר באזור מגוריהם התואם את צורכיהם.

להגן על הבית בחדלות פירעון

מה שמתרחש בפועל זה דיון מעמיק בבית המשפט. בית המשפט יבחן את הנזק שנגרם לכם באיבוד דירת המגורים, אל מול הנזק שנגרם לנושים במידה ולא יתבצע הליך זה.

זהו בדיוק מסוג הדיונים המשפטיים בהם ישנו משקל רב לטיעונים של עורכי הדין. אתם חייבים להגיע לבית המשפט עם עורך דין פשיטת רגל, בעל בקיאות בחוק ופסיקות בית המשפט. ביכולתו לבנות את האסטרטגיה הנכונה לצורך הגנה על בית המגורים. הוא ידע להביא בפני השופט את הטיעונים הנכונים.

הגנה על בית המגורים

חוק חדלות פירעון דירת מגורים

בכדי להגן על הבית בחדלות פירעון, אתם חייבים סיוע משפטי. למעשה, זהו אחד השיקולים המרכזיים שיש לבחון כאשר מחליטים האם כדאי בכלל להיכנס לתהליך חדלות פירעון.

עורך דין להסדרי חובות יבקש לבחון את שווי הנכס אל מול גובה החובות (וזאת כמובן לצד שיקולים נוספים).

במידה ובית המשפט אישר את מימוש דירת המגורים, על הממונה על ההליך לדאוג לדיור חליפי עבור החייב ובני משפחתו. החוק מציין כי זה צריך להיות מקום מגורים סביר, וגם באזור מתאים.

בית המשפט בוחן האם החייב יוכל לרכוש דירת מגורים בעתיד, ואם זה המקרה הוא יקבל דיור חליפי לתקופה של 4 שנים. אך במקרים בהם לא סביר שהחייב יוכל לרכוש דירת מגורים, הוא עשוי לקבל זכאות לכל החיים.

גם במידה והוחלט על מימוש הדירה, עדיין יש צורך בעורך דין אשר ילחם למען מקסום הזכויות שלכם והשגת ההסדרים הטובים ביותר.

עורך דין חובות עופר מצליח

מתמודדים עם חובות? שוקלים לפתוח בהליכי חדלות פירעון? אין סיבה שתעשו זאת לבדכם. עורך דין חובות עופר מצליח יעניק לכם ייעוץ וליווי משפטי מלא. למשרדינו ניסיון רב בייצוג חייבים, ומציאת פתרונות להסדרת חובות,  עיקולים הוצאה לפועל ועוד.

משרדינו נמצא ברח' הארבעה 28 ת"א מגדל צפוני קומה 5 – הוראות הגעה

 

 

"עורך

עו"ד עופר מצליח

עו"ד עופר מצליח, בוגר משפטים LL.B של המסלול האקדמי המכללה למנהל ומגשר מוסמך. טיפל במאות תיקי חדלות פירעון - פשיטת רגל והוביל חייבים רבים להפטר מחובות.

לינוי טל
לינוי טל
30/07/2023
עורך דין מקצועי, בעל ידע עצום, מגיב במהירות, סובלני, טוב לב, אמין, חותר להצלחה, לא תצטערו אם תקחו את שירותיו!!
א.
א.
23/07/2023
עופר מצליח עורך דין מקצועי,אמין,סובלני,חושב מחוץ לקופסה. זמין אליך כל היום. ועושה את העבודה על הצד הטוב ביותר. בדיוק מה שהייתי צריך. יש לו ידע רב בנושאים בהם הוא מייצג,לרבות לשון הרע. הוצאה לפועל ועוד. אני חייב לו המון תודה.
טליה בר
טליה בר
03/07/2023
התקשרתי לעו"ד עופר מצליח לקבל יעוץ ראשוני בטלפון והתרשמתי מאוד מהגישה, מהידע והמקצועיות. הבין מהר מאוד את הבעיה ונתן פתרונות מצוינים, ברורים ופרקטיים. תודה רבה עו"ד עופר על היחס, הסבלנות והאכפתיות בעת צרה. לא נעים להגיע לסיטואציות כאלה בחיים, אבל לפעמים אין ברירה ומזל שיש את עו"ד עופר שם. תודה רבה, הלוואי שלא אזדקק יותר לשירותך, אבל במידה וכן, אני יודעת שיש לאן לפנות.
יוסי בנישו
יוסי בנישו
25/06/2023
עופר אדם מאד נחמד ואמין מדבר בגובה העיניים מקצועי ביותר ואפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות, לי אישית עזר מאד בהליך קבלת ההפטר ממליץ מאד
yogev H
yogev H
17/05/2023
אלוף! שירות ומענה עשר מעשר, טיפל לי בתיק לא פשוט בחודש אחד סגר את הכל על המינימום האפשרי. בקיצור מקצוען.
Bar Cohen
Bar Cohen
10/04/2023
עורך דין מצויין מלווה ועוזר בדרכי נועם, מרגיע ומסייע!! בעל סבלנות והסברה ברמה גבוה, יחס אדיב ואישי. הגעתי אליו במקרה, ללא היכרות מוקדמת/ קריאת ביקורות ואני מברכת על כך שהתייעצתי איתו! ללא ספק לקחת את שירותיו, אין הרבה עו״ד כאלו!! תודה רבה על הכל, בכל שירות שאזדקק אפנה אליך שוב!
Lat Vinayb
Lat Vinayb
29/03/2023
התקשרתי לעופר בעקבות הביקורות כאן, היה מאוד סבלני בטלפון ענה על כל השאלות, הזמין אותי לשיחת ייעוץ בחינם. בשיחת הייעוץ ענה על שאלותיי ביושר אדיבות וסבלנות רבה. פרס לפניי כמה אפשרויות פעולה , חדלון פרעון , הסדר נושים ואפילו להמשיך לקיים את העסק תוך כדי .מוכרח לומר שלא ציפיתי יחס ושירות כזה אדיב ללא כל תמורה. נתן לי מחירים הגונים על כל אפשרות שאבחר בהמשך. מקווה להיחלץ מן המצב ושלא איזדקק לשירותיו , אך אם כן אין ספק שאבחר בעופר ללא כל מחשבה שנייה. ממליץ בחום לפנות לעופר. י.ט
בר אדדי
בר אדדי
24/02/2023
ממליצה בחום על עורך הדין עופר מצליח. עורך דין מקצועי, אמין, ישר והגון! קידם במהירות את פנייתנו, נתן לנו מידע והכוונה, היה זמין לנו ונתן לנו שירות מצויין.
Sophia Razon
Sophia Razon
08/02/2023
עופר נחמד, קשוב, מקצועי... הוא נתן לי הסברים ברורים על הכל, עם הרצון האמיתי לעזור לפני הכל.
הוד מורריו
הוד מורריו
02/01/2023
אלוף מטפל בדברים בזמן דואג ומביא את התוצאות הטובות ביותר לא סתם השם משפחה שלו זה מצליח מודה לו על השירות 🙏
אל תתייאשו! יש פתרון לחובות!
הצלחנו למחוק חובות למאות לקוחות מרוצים.
הסדר חובות יעיל - תשלום רק לאחר הצלחה!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם להתאמת פתרון בול בשבילך!

*בכפוף לבדיקת התאמה

מאמרים

חוק חדלות פירעון דירת מגורים
יצירת קשר
אל תתייאשו! יש פתרון לחובות!
הצלחנו למחוק חובות למאות לקוחות מרוצים.
הסדר חובות יעיל - תשלום רק לאחר הצלחה!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם להתאמת פתרון בול בשבילך!

*בכפוף לבדיקת התאמה
עו"ד עופר מצליח
אל תתייאשו! יש פתרון לחובות!
הצלחנו למחוק חובות למאות לקוחות מרוצים.
הסדר חובות יעיל - תשלום רק לאחר הצלחה!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם להתאמת פתרון בול בשבילך!

*בכפוף לבדיקת התאמה
פתיחה
אני כאן לרשותך..
Scan the code
היי,
שמי עופר מצליח,
יש לי ניסיון מוכח בייצוג לקוחות במצבים מורכבים של חובות, עיקולים וחדלות פירעון.
אני כאן כדי להקשיב לך ולעזור לך למצוא את הדרך הנכונה עבורך.