צו הפטר לא בכל מקרה – 2 סיבות לביטול הצו.

הליכי חדלות פירעון

מאמר זה דן באחד הנושאים הנגזרים מתוך הליך חדלות פירעון – צו הפטר. במאמר זה נסביר מהו צו הפטר, אילו חובות אינן בני הפטר ומתי בית המשפט יכול לבטל צו הפטר.

כאשר אדם בודד, או תאגיד, אינם יכולים לשלם את חובותיהם, הם רשאים להגיש בקשה לפתיחה בהליכי חדלות פירעון. ישנו שוני בין הליך חדלות פירעון של אדם בודד לבין ההליך התקף לגבי חברה. אך ברמת העיקרון בשני המקרים המטרה של ההליך היא להסדיר את החוב. במסגרת ההליך נקבע הסדר שמטרתו לשלם את החובות עד כמה שאפשר. בסיום התהליך, כאשר החייב עמד בתנאים ישנה בקשה להפטר.

השאיפה של החייב היא תמיד לקבל את צו ההפטר. צו זה בעצם פוטר את החייב מיתרת החובות, ומאפשר לו לשקם את חייו הכלכליים. צו ההפטר ניתן על ידי בית המשפט. הצו מיועד רק כלפי החייב ואינו תקף לגבי שותפים עסקיים או ערבים.

למעשה הצו פוטר את החייב מכל חוב שנתבע במסגרת הליכי חדלות פירעון או שניתן היה לתבוע אותו. למעט חובות שהפטור אינו חל עליהם. מייד נפרט עוד בנושא.

הפטר
הפטר

שיקולי בית המשפט במתן צו הפטר

לפני שנפרט את הדברים, ברצוננו להתעכב ולהסביר את שיקולי בית המשפט בעת מתן צו הפטר. בית המשפט שוקל את העניין בכובד ראש ועליו לחשוב גם על הנושים. הרי ישנה מידה מסוימת של אי צדק כלפי הנושים בעת מתן צו ההפטר. בית המשפט צריך למצוא את האיזון הנכון. בית המשפט מעוניין להושיט לחייב גלגל הצלה, אך גם לפרוע את החוב עד כמה שניתן. ובעת הפעלת אותו שיקול דעת ישנו משקל רב להתנהלותו של החייב. זוהי גם הסיבה מדוע הליך חדלות פירעון כולל תצהיר על נסיבות היווצרות החוב. בית המשפט רוצה לראות האם החוב נוצר בתום לב או כתוצאה מהתנהלות חסרת אחריות.

בקשה להפטרסוגי הפטר

ישנם כמה סוגים של צו הפטר:

הפטר חלוט – הפטר זה נותן לחייב פטור מוחלט מכל חובותיו.

הפטר מותנה – הפטר זה ניתן בתור שלב ביניים. המשמעות היא שבית המשפט מתנה את ההפטר בהליך נוסף. בדרך כלל מדובר בעמידה בצו התשלומים שנגזר עליו במסגרת הליך חדלות הפירעון.

הפטר חלקי – סוג הפטר זה הוא די חריג. במסגרת הפטר חלקי החייב מקבל פטור רק עבור חלק מהחובות.

בקשה להפטר
בקשה להפטר

חובות שאינם בני הפטר

גם בהינתן צו הפטר, חשוב להיות מודעים לכך שישנן חובות עליהן לא חל הפטר:

חוב כתוצאה מתשלום עונשי – חוב הנוצר כתוצאה מעונש על החייב, מטעם רשות שיפוטית או רשות מנהלית, אינו בר הפטר. כאשר החייב קיבל קנס או דרישת תשלום מטעם אחת הרשויות בעקבות הפרה של חיקוק עליו לשלם את החוב למרות צו ההפטר. הנחמה היחידה היא שניתן לקבל הפטר על ריבית או קנס פיגורים שהתווספו לעונש.

חוב כתוצאה ממרמה או גנבה – בית המשפט בהחלט לוקח בחשבון את נסיבות היווצרות החוב. כאשר החוב הוא תוצאה של מעשה מרמה, בעל אלמנט פלילי, אותו ביצע בעל החוב, הוא אינו פטור. באופן דומה גם חוב שהוא תוצאה של גנבה שביצע החייב אינו פטור (למשל אם נדרש לפצות על רכוש שנגנב).

חוב לנפגעי עבירה – חוב שנוצר כתוצאה מחוק נפגעי עבירה. לדוגמה חוב שנובע מעבירות מין או מקרה של אלימות חמורה.

חוב מזונות – נושא המזונות מעט מורכב. ברמת העיקרון זהו חוב שאינו בר הפטר. כך קובע החוק. אך הליכי חדלות פירעון בחוק החדש כוללים גם סעיפים המאפשרים לבית המשפט העניק הפטר בנסיבות חריגות המצדיקות זאת.

הליכי חדלות פירעון
הליכי חדלות פירעון

הפטרסוף טוב, הכל טוב?

צו הפטר הוא הסיום של תהליכי חדלות הפירעון. לאחר קבלת הצו החייב יכול להתחיל מחדש ללא חובות. אך שימו לב לסעיף 76 בחוק. על פי סעיף זה לבית המשפט ישנה סמכות לבטל צו הפטר לאחר שניתן.

התנהגות בעייתית – החוק מגדיר את המצבים בהם ניתן לבטל צו הפטר במידה שבעל החוב לא שיתף פעולה עם הנאמן. למשל כאשר לא העניק את המידע הדרוש, או הפר תנאי מהותי בצו השיקום הכלכלי. במקרים אלו בית המשפט רשאי לבטל צו הפטר.

מידע חדש – במידה והתגלה לבית המשפט מידע חדש אשר לא הוצג בפניו קודם בעת הבקשה להפטר, ויכול היה לשנות את החלטותיו לגבי תקופת התשלומים והיקפם, בית המשפט רשאי לבטל את הצו.

לסיכום, בתור בעלי חוב האינטרס שלכם הוא לקבל צו הפטר חלוט. כפי שאמרנו לא כל החובות הם ברי הפטר ולכן אנו תמיד ממליצים לכם להתייעץ עם עורך דין חובות. עורך הדין ינתח את מהות החובות ואופיין. כמו כן חשוב להתנהל בתום לב ולספק לגורמים הנוגעים בדבר את כל המידע הרלוונטי .רק עורך דין להליכי חדלות פירעון בטיח לכם התנהלות תקינה ויעילה ויסייע לכם לקבל את צו ההפטר.

הוראו הגעה למשרדינו תוכלו למצוא בגוגל מפות

צו הפטר
צו הפטר
"עורך

עו"ד עופר מצליח

עו"ד עופר מצליח, בוגר משפטים LL.B של המסלול האקדמי המכללה למנהל ומגשר מוסמך. טיפל במאות תיקי חדלות פירעון - פשיטת רגל והוביל חייבים רבים להפטר מחובות.

5/5
יצירת קשר
לינוי טל
לינוי טל
30/07/2023
עורך דין מקצועי, בעל ידע עצום, מגיב במהירות, סובלני, טוב לב, אמין, חותר להצלחה, לא תצטערו אם תקחו את שירותיו!!
א.
א.
23/07/2023
עופר מצליח עורך דין מקצועי,אמין,סובלני,חושב מחוץ לקופסה. זמין אליך כל היום. ועושה את העבודה על הצד הטוב ביותר. בדיוק מה שהייתי צריך. יש לו ידע רב בנושאים בהם הוא מייצג,לרבות לשון הרע. הוצאה לפועל ועוד. אני חייב לו המון תודה.
טליה בר
טליה בר
03/07/2023
התקשרתי לעו"ד עופר מצליח לקבל יעוץ ראשוני בטלפון והתרשמתי מאוד מהגישה, מהידע והמקצועיות. הבין מהר מאוד את הבעיה ונתן פתרונות מצוינים, ברורים ופרקטיים. תודה רבה עו"ד עופר על היחס, הסבלנות והאכפתיות בעת צרה. לא נעים להגיע לסיטואציות כאלה בחיים, אבל לפעמים אין ברירה ומזל שיש את עו"ד עופר שם. תודה רבה, הלוואי שלא אזדקק יותר לשירותך, אבל במידה וכן, אני יודעת שיש לאן לפנות.
יוסי בנישו
יוסי בנישו
25/06/2023
עופר אדם מאד נחמד ואמין מדבר בגובה העיניים מקצועי ביותר ואפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות, לי אישית עזר מאד בהליך קבלת ההפטר ממליץ מאד
yogev H
yogev H
17/05/2023
אלוף! שירות ומענה עשר מעשר, טיפל לי בתיק לא פשוט בחודש אחד סגר את הכל על המינימום האפשרי. בקיצור מקצוען.
Bar Cohen
Bar Cohen
10/04/2023
עורך דין מצויין מלווה ועוזר בדרכי נועם, מרגיע ומסייע!! בעל סבלנות והסברה ברמה גבוה, יחס אדיב ואישי. הגעתי אליו במקרה, ללא היכרות מוקדמת/ קריאת ביקורות ואני מברכת על כך שהתייעצתי איתו! ללא ספק לקחת את שירותיו, אין הרבה עו״ד כאלו!! תודה רבה על הכל, בכל שירות שאזדקק אפנה אליך שוב!
Lat Vinayb
Lat Vinayb
29/03/2023
התקשרתי לעופר בעקבות הביקורות כאן, היה מאוד סבלני בטלפון ענה על כל השאלות, הזמין אותי לשיחת ייעוץ בחינם. בשיחת הייעוץ ענה על שאלותיי ביושר אדיבות וסבלנות רבה. פרס לפניי כמה אפשרויות פעולה , חדלון פרעון , הסדר נושים ואפילו להמשיך לקיים את העסק תוך כדי .מוכרח לומר שלא ציפיתי יחס ושירות כזה אדיב ללא כל תמורה. נתן לי מחירים הגונים על כל אפשרות שאבחר בהמשך. מקווה להיחלץ מן המצב ושלא איזדקק לשירותיו , אך אם כן אין ספק שאבחר בעופר ללא כל מחשבה שנייה. ממליץ בחום לפנות לעופר. י.ט
בר אדדי
בר אדדי
24/02/2023
ממליצה בחום על עורך הדין עופר מצליח. עורך דין מקצועי, אמין, ישר והגון! קידם במהירות את פנייתנו, נתן לנו מידע והכוונה, היה זמין לנו ונתן לנו שירות מצויין.
Sophia Razon
Sophia Razon
08/02/2023
עופר נחמד, קשוב, מקצועי... הוא נתן לי הסברים ברורים על הכל, עם הרצון האמיתי לעזור לפני הכל.
הוד מורריו
הוד מורריו
02/01/2023
אלוף מטפל בדברים בזמן דואג ומביא את התוצאות הטובות ביותר לא סתם השם משפחה שלו זה מצליח מודה לו על השירות 🙏

מאמרים

יצירת קשר
נקלעתם לחובות?
הסדרי חוב על בסיס תוצאה בלבד
תשלום רק לאחר הסדר החוב!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם להתאמת פתרון בול בשבילך!

*בכפוף לבדיקת התאמה
פתיחה
1
אני כאן לרשותך..
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?