תביעה על סכום קצוב

תביעה על סכום קצוב היא הליך הקיים בהוצאה לפועל, והוא נועד להפעיל את ההוצאה לפועל לצורך גביית חוב. היתרון של בקשה לביצוע תביעה על סכום קצוב הוא שהיא חוסכת את הצורך לפנות לבית המשפט. זהו לא פתרון קסמים, וככל הנראה מוטב לעשות אותו בעזרת עורך דין חובות, אך בכל זאת יש יתרון לכך שניתן להימנע מהגשת תביעה בבית המשפט. זה הופך את הליך גביית החוב ליעיל יותר, מהיר יותר וזול יותר.

במאמר זה נסביר כיצד מוגשת התביעה ועבור אילו מקרים היא מתאימה. כמו כן יש לצפות כי הצד השני, החייב, יגיש התנגדות לתביעה על סכום קצוב, ולכן נדבר גם על הסוגיה הזו.

תביעה על סכום קצוב

התנגדות לתביעה על סכום קצוב

לפני שניכנס להגדרות משפטיות, אנו רוצים להסביר בשפה פשוטה מה הכוונה סכום קצוב.

ישנם מקרים בהם אדם מגיש תביעה כנגד אדם אחר, או אולי עסק, ובמסגרת התביעה מבקש פיצוי על נזק שנגרם לו. זהו הליך שבו האדם יציג דרישה כספית, וטיעונים המצדיקים את אותה דרישה כספית. אך על מנת להעריך מה הנזק שנגרם לו, בית המשפט יצרך להפעיל שיקול דעת ולקבל החלטה שיפוטית. כל זה הוא ההפך הגמור מתביעה על סכום קצוב.

תביעה על סכום קצוב מתייחסת למקרים פשוטים יותר, בהם לא נדרשת הערכה שיפוטית ברמה שכזו. הטענה המשפטית פשוטה יותר, פלוני חייב לפלוני סכום כסף שעליו התחייב (למשל באמצעות חוזה שכירות). במקרים אלו לכל היותר צריך לערוך חישוב אריתמטי פשוט, כמו למשל הריבית על החוב, ולכן לא נדרש בית משפט (למרות שהדברים עלולים להתגלגל אל בית המשפט).

תביעה על סכום קצוב מוגדרת בחוק ההוצאה לפועל (סעיף 81 א1) באופן הבא:

  1. תביעה על סכום כסף קצוב הבאה מכוח חוזה או התחייבות מפורשים, שיש עליה ראיה בכתב;
  2. תביעה הבאה מכוח חיוב לשלם סכום כסף קצוב שעילתו בהוראה מפורשת של חיקוק.

שימו לב כי סכום התביעה מוגבל ל 75,000 שקל. במידה ומדובר בסכום גבוה יותר יש להגיש תביעה לבית המשפט.  במידה ומדובר בסכום הנמוך מ 25,000 שקלים, קיים גם הליך מקוצר.

בקשה לביצוע תביעה על סכום קצוב

בקשה לביצוע תביעה על סכום קצוב

בטרם מגישים בקשה לביצוע תביעה על סכום קצוב יש לשלוח התראה לחייב. מומלץ כמובן לנסח מכתב התראה באמצעות עורך דין חובות. יש לשלוח זאת בדואר רשום ולשמור את אישור המסירה. במידה והחייב השיב, יש לצרף את תגובתו לבקשה.

את הבקשה יש להגיש באמצעות טופס בקשה לביצוע תביעה על סכום קצוב (טופס 203).

יש להגיש את הטופס יחדיו עם הראיות (למשל חוזה המוכיח את החוב), כתב התביעה, העתק ההתראה שנשלחה לחייב בצירוף אישור המסירה. ההליך כרוך בתשלום אגרה.

ההוצאה לפועל תשלח לחייב אזהרה לפיה עליו לשלם את החוב בתוך שלושים יום. מבחינתו של החייב הוא יכול לנקוט בכמה פעולות:

  1. לשלם את החוב במלואו.
  2. להגיש בקשה לצו תשלומים או להתייצב לחקירת יכולת.
  3. לטעון פרעתי (לטעון כי פרע את החוב בצירוף הוכחות כמובן).
  4. הגשת התנגדות לתביעה על סכום קצוב.

במידה ולא נקט בשום פעולה, בחלוף המועד ההוצאה לפועל רשאית לפתוח בהליכי גבייה הכוללים הגבלות וגם עיקולים הוצאה לפועל.

התנגדות לתביעה על סכום קצוב

ישנם מקרים בהם החייב מגיש התנגדות לתביעה על סכום קצוב. החייב יכול לעשות זאת על סמך טיעונים הקשורים לחוב עצמו, או על סמך טיעונים טכניים.

לדוגמה טיעון הקשור לחוב עצמו יכולה להיות הטענה כי החוזה שהוצג בדרישת התשלום בוטל. וטענה טכנית יכולה להיות טענה כי החוב אינו ניתן לחישוב אריתמטי, ולכן אינו עומד בקריטריונים עבור הליך זה.

ההתנגדות תוגש להוצאה לפועל, אך היא תועבר לבית המשפט אשר ידון בנושא. דרישת החוב תחשב ככתב תביעה, ובקשת ההתנגדות תחשב ככתב הגנה.

במידה ובית המשפט קיבל את ההתנגדות, תביעת החוב תתנהל בבית המשפט. ובמידה ובית המשפט דחה את ההתנגדות, הנושא יחזור לטיפולה של ההוצאה לפועל.

שימו לב כי התביעה יכולה לעבור לבית המשפט לא רק במקרים של הגשת התנגדות. גם לרשם ההוצאה לפועל יש את הסמכות לקבוע כי התביעה לא עומדת בתנאי של תביעה על סכום קצוב, ולכן תעבור לבית המשפט. במקרים שכאלו כדאי להתייעץ עם עורך דין לענייני חובות, יתכן כי תעדיפו לבטל את התביעה.

תביעה על סכום קצוב

עורך דין חובות עופר מצליח

למרות כי ישנה חקיקה ומערכת אכיפה וגבייה המציעה הליכים להתמודד עם חובות, כמו תביעה על סכום קצוב, בפועל הדברים תמיד מורכבים. מי שמכיר היטב את המערכת יודע כיצד לגרור רגליים ולהשתמש בכל מיני תרגילים על מנת למשוך את הזמן, ובמקרים מסוימים זוכים מתייאשים ואינם רוצים להקדיש עוד אנרגיה לנושא.

הדרך הטובה ביותר לגבות חובות היא באמצעות עורך דין הוצאה לפועל וגביית חובות. ומהבחינה הזו עורך הדין עופר מצליח מביא איתו ניסיון רב בכל סוגיות ההוצאה לפועל, הסדרי חובות והליכי חדלות פירעון.

בגוגל מפות תוכלו למצוא הוראות הגעה למשרדינו.

 

"עורך

עו"ד עופר מצליח

עו"ד עופר מצליח, בוגר משפטים LL.B של המסלול האקדמי המכללה למנהל ומגשר מוסמך. טיפל במאות תיקי חדלות פירעון - פשיטת רגל והוביל חייבים רבים להפטר מחובות.

לינוי טל
לינוי טל
30/07/2023
עורך דין מקצועי, בעל ידע עצום, מגיב במהירות, סובלני, טוב לב, אמין, חותר להצלחה, לא תצטערו אם תקחו את שירותיו!!
א.
א.
23/07/2023
עופר מצליח עורך דין מקצועי,אמין,סובלני,חושב מחוץ לקופסה. זמין אליך כל היום. ועושה את העבודה על הצד הטוב ביותר. בדיוק מה שהייתי צריך. יש לו ידע רב בנושאים בהם הוא מייצג,לרבות לשון הרע. הוצאה לפועל ועוד. אני חייב לו המון תודה.
טליה בר
טליה בר
03/07/2023
התקשרתי לעו"ד עופר מצליח לקבל יעוץ ראשוני בטלפון והתרשמתי מאוד מהגישה, מהידע והמקצועיות. הבין מהר מאוד את הבעיה ונתן פתרונות מצוינים, ברורים ופרקטיים. תודה רבה עו"ד עופר על היחס, הסבלנות והאכפתיות בעת צרה. לא נעים להגיע לסיטואציות כאלה בחיים, אבל לפעמים אין ברירה ומזל שיש את עו"ד עופר שם. תודה רבה, הלוואי שלא אזדקק יותר לשירותך, אבל במידה וכן, אני יודעת שיש לאן לפנות.
יוסי בנישו
יוסי בנישו
25/06/2023
עופר אדם מאד נחמד ואמין מדבר בגובה העיניים מקצועי ביותר ואפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות, לי אישית עזר מאד בהליך קבלת ההפטר ממליץ מאד
yogev H
yogev H
17/05/2023
אלוף! שירות ומענה עשר מעשר, טיפל לי בתיק לא פשוט בחודש אחד סגר את הכל על המינימום האפשרי. בקיצור מקצוען.
Bar Cohen
Bar Cohen
10/04/2023
עורך דין מצויין מלווה ועוזר בדרכי נועם, מרגיע ומסייע!! בעל סבלנות והסברה ברמה גבוה, יחס אדיב ואישי. הגעתי אליו במקרה, ללא היכרות מוקדמת/ קריאת ביקורות ואני מברכת על כך שהתייעצתי איתו! ללא ספק לקחת את שירותיו, אין הרבה עו״ד כאלו!! תודה רבה על הכל, בכל שירות שאזדקק אפנה אליך שוב!
Lat Vinayb
Lat Vinayb
29/03/2023
התקשרתי לעופר בעקבות הביקורות כאן, היה מאוד סבלני בטלפון ענה על כל השאלות, הזמין אותי לשיחת ייעוץ בחינם. בשיחת הייעוץ ענה על שאלותיי ביושר אדיבות וסבלנות רבה. פרס לפניי כמה אפשרויות פעולה , חדלון פרעון , הסדר נושים ואפילו להמשיך לקיים את העסק תוך כדי .מוכרח לומר שלא ציפיתי יחס ושירות כזה אדיב ללא כל תמורה. נתן לי מחירים הגונים על כל אפשרות שאבחר בהמשך. מקווה להיחלץ מן המצב ושלא איזדקק לשירותיו , אך אם כן אין ספק שאבחר בעופר ללא כל מחשבה שנייה. ממליץ בחום לפנות לעופר. י.ט
בר אדדי
בר אדדי
24/02/2023
ממליצה בחום על עורך הדין עופר מצליח. עורך דין מקצועי, אמין, ישר והגון! קידם במהירות את פנייתנו, נתן לנו מידע והכוונה, היה זמין לנו ונתן לנו שירות מצויין.
Sophia Razon
Sophia Razon
08/02/2023
עופר נחמד, קשוב, מקצועי... הוא נתן לי הסברים ברורים על הכל, עם הרצון האמיתי לעזור לפני הכל.
הוד מורריו
הוד מורריו
02/01/2023
אלוף מטפל בדברים בזמן דואג ומביא את התוצאות הטובות ביותר לא סתם השם משפחה שלו זה מצליח מודה לו על השירות 🙏
אל תתייאשו! יש פתרון לחובות!
הצלחנו למחוק חובות למאות לקוחות מרוצים.
הסדר חובות יעיל - תשלום רק לאחר הצלחה!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם להתאמת פתרון בול בשבילך!

*בכפוף לבדיקת התאמה

מאמרים

תביעה על סכום קצוב
יצירת קשר
אל תתייאשו! יש פתרון לחובות!
הצלחנו למחוק חובות למאות לקוחות מרוצים.
הסדר חובות יעיל - תשלום רק לאחר הצלחה!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם להתאמת פתרון בול בשבילך!

*בכפוף לבדיקת התאמה
פתיחה
1
אני כאן לרשותך..
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?